E-moll Gitara – Najprostszy Chwyt Gitarowy

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak zagrać akord e-moll to masz duże szczęście, bo jest to najprostszy akord gitarowy, jaki można znaleźć.

Nie znam osoby, która miała z nim jakikolwiek problem. Dosłownie każdy, nawet jeśli nigdy wcześniej nie trzymał gitary w rękach w mig opanował akord e-moll.



Jak zagrać e-moll?

By zagrać ten chwyt wystarczą Ci tylko dwa palce. Zobacz jak to zrobić oglądając poniższy poradnik lub przeczytaj wskazówki, które znajdziesz w tym artykule pod filmem.

Na samym początku, gdy dopiero poznajesz e-moll, warto chwycić go palcem wskazującym i środkowym.

Palec wskazujący wciska drugi próg na piątej strunie, a palec środkowy wciska drugi próg na czwartej strunie.

Pusta szósta struna (o nazwie E6) wydaje dźwięk E, który jest fundamentem do zagrania tego akordu.

Zagraj e-moll innymi palcami

Gdy już dobrze opanujesz ten akord, warto pomyśleć o tym by spróbować go zagrać innymi palcami. Użyj do tego np. palców środkowego i serdecznego. A po co to robić?

Dzięki temu palec wskazujący „odzyskuje wolność” i możesz łatwiej nim operować, gdy przyjdzie zmienić chwyt. Możesz tego jeszcze nie czuć, ale z biegiem czasu i próbowaniem nowych modyfikacji zrozumiesz jak niesamowity efekt daje takie kombinowanie.

Odrobina teorii muzycznej

Warto poznać również dźwięki z jakich składa się akord e-moll. Przyda Ci się to w przyszłości do grania różnych solówek czy improwizacji, ale nie tylko.

Zagłębianie się w teorię akordów pozwala lepiej zrozumieć temat.

Jak możesz wiedzieć podstawowe akordy DUROWE i MOLOWE składają się z trzech dźwięków. Dlatego często nazywane są one trójdźwiękami.

e-moll jest jednym z takich podstawowych akordów – jest oczywiście akordem molowym. Z jakich dźwięków się składa?

Logika podpowiada, że skoro to e-moll, jednym z jego dźwięków jest E. To oczywiście jest prawda. Pierwszy dźwięk E usłyszymy szarpiąc szóstą strunę, która w tym akordzie pozostaje pusta. Kolejny dźwięk E w tym akordzie słyszymy, gdy szarpniemy czwartą strunę, która jest wciśnięta na drugim progu. Ostatni dźwięk E wydaje pusta pierwsza struna.

Tak więc mamy w tym akordzie aż trzy dźwięki E. Kolejnym dźwiękiem, który tworzy e-moll jest „G”. W tym akordzie jest tylko jeden dźwięk G i wydaje go trzecia struna, która pozostaje pusta.

Pozostaje nam dźwięk H, który w tym akordzie usłyszymy dwa razy. Najpierw wydaje go piąta struna wciśnięta na drugim progu. Kolejno wybrzmiewa z drugiej struny, która pozostaje pusta.

Jak widzisz potrzebujesz dźwięków E, G oraz H by stworzyć akord e-moll.

Jeżeli szarpniesz tylko trzy struny – szóstą z dźwiękiem E, piątą z dźwiękiem H oraz trzecią z dźwiękiem G – a pozostałe zostaną nietknięte, również zagrasz akord e-moll! Nie musisz używać wszystkich sześciu strun, bo wystarczy po jednym dźwięku i też powstanie akord e-moll.

Poznaj więcej akordów!

Gdy potrafisz już grać najprostszy akord na gitarę – e-moll, warto poznać kolejne i jeszcze bardziej się rozwinąć. Zajrzyj na dół by pobrać darmowe materiały, dzięki którym poznasz temat chwytów gitarowych od A do Z 🙂 Powodzenia!


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *