Najprostsze chwyty gitarowe – Nauka Gry Na Gitarze Dla Początkujących

Naukę gry na gitarze warto zacząć od najprostszych chwytów gitarowych. Większość z nich opanujesz w ciągu kilku minut i nie sprawią Ci żadnych trudności.

Jeśli jesteś osobą początkującą i dopiero zaczynasz naukę gry na gitarze, poniższy artykuł będzie dla Ciebie bardzo przydatny. Poznasz 8 najprostszych akordów, które używane są bardzo często i dowiesz się jak najlepiej je złapać, by nic nie brzęczało.

 

Zanim zaczniesz naukę…

Jeżeli to jest Twoje pierwsze spotkanie z akordami i nie wiesz jak czytać diagramy akordów, czyli obrazki na których pokazane jest jak chwycić dany akord, przyjrzyj się poniższemu obrazkowi.

Jest na nim dokładnie rozpisane co znaczy konkretny element i jak tego użyć w praktyce.

Zachęcam Cię też do obejrzenia video-poradników, które znajdziesz przy każdym konkretnym akordzie. Dzięki temu zobaczysz jak wygląda chwytanie danych akordów w rzeczywistości i na pewno ułatwi Ci to naukę.

Jak czytać akordy gitarowe





 

Zacznijmy od absolutnie najprostszego chwytu

W nauce gry na gitarze zawsze lepiej zacząć od czegoś prostszego i dopiero później podwyższać poprzeczkę. Dzięki temu Twoje palce będą bardziej precyzyjne i nauka będzie przyjemniejsza.

Dlatego zaczynamy od akordu e-moll, który jest zdecydowanie najłatwiejszy do zagrania.

By zagrać e-moll musisz użyć tylko dwóch palców. Najczęściej na początku nauki używa się palców wskazującego i środkowego.

Palec wskazujący wciska drugi próg piątej struny. Palec środkowy wciska drugi próg czwartej struny.

Gdy masz wciśnięte odpowiednie struny, możesz zacząć grać. W tym akordzie używasz wszystkich sześciu strun, bo to właśnie pusta struna E6 – ta najgrubsza na samej górze – wydaje dźwięk E.

Możesz też użyć palców środkowego i serdecznego, jeśli tak będzie Ci wygodniej chwytać. W tym przypadku nie ma znaczenia jakich palców użyjesz – najważniejsze, by te dwie struny były wciśnięte we właściwym miejscu.

 

Najpopularniejszy akord – C-dur

Kolejnym prostym chwytem, który warto poznać jest C-dur. Używa się go bardzo często i jest naprawdę prosty.

By go chwycić potrzebujesz trzech palców. Najpierw palec serdeczny wciska trzeci próg na piątej strunie. Wciśnięta na tym progu piąta struna wydaje dźwięk C, który – jak sama nazwa mówi – jest podstawą do zbudowania chwytu C-dur.

Kolejno środkowy palec wciska drugi próg na czwartej strunie. Na koniec trzeba dołożyć wskazujący palec na pierwszy próg drugiej struny.

UWAGA! Ten akord gramy tylko na pięciu strunach! Jak możesz zauważyć na diagramie, obok szóstej struny E6 znajduje się krzyżyk. To oznacza, że podczas grania tego chwytu nie szarpiemy szóstej struny.

 

Chwyt podobny do akordu poprzedniego – a-moll

Jeśli potrafisz już chwytać akord C-dur, to nauka kolejnego – akordu a-moll – będzie dla Ciebie bardzo prosta. Wystarczy, że przełożysz jeden palec i tak z jednego tworzy się drugi.

Wskazujący palec wciska tak samo pierwszy próg na drugiej strunie. Kolejno środkowy palec tak samo wciska drugi próg na czwartej strunie. Zmienia się tylko położenie palca serdecznego.

Teraz serdeczny palec musi wcisnąć drugi próg trzeciej struny. Piąta struna musi pozostać pusta, bo gdy jest pusta wydaje dźwięk A, który jest fundamentem akordu a-moll.

Ten chwyt również gra się tylko na pięciu strunach. Szósta struna pozostaje nietknięta i nie szarpiemy jej podczas grania tego akordu.

 

Kolejna drobna zmiana tworzy nam nowy chwyt

Znając akord a-moll potrafisz również zagrać akord E-dur. Chwyta się go dokładnie tak samo, tylko że strunę wyżej. To znaczy…

Środkowy palec wciska drugi próg na piątej strunie. Serdeczny palec wciska drugi próg na czwartej strunie. A na koniec wskazujący palec wciska pierwszy próg na trzeciej strunie.

Jeżeli udało Ci się poprawnie chwycić ten akord, pewnie już widzisz, że wygląda dokładnie tak jak poprzedni, tylko że nieco wyżej trzeba go chwycić. To właśnie takie rzeczy sprawiają, że bardzo łatwo możesz nauczyć się 8 najprostszych chwytów gitarowych.

Różnica między a-moll, a E-dur jest też taka, że akord E-dur gramy od szóstej struny na wszystkich sześciu strunach.

 

Prosty i podstawowy akord – D-dur

Kolejnym niesamowicie często używanym akordem jest D-dur. Na szczęście jest również bardzo prosty.

By go zagrać musisz użyć trzech palców. Najpierw wskazującym palcem wciśnij drugi próg trzeciej struny. Później wciśnij trzeci próg na drugiej strunie za pomocą palca serdecznego. Na koniec środkowy palec wciska drugi próg na pierwszej strunie.

Gra się go na zaledwie czterech strunach. To właśnie czwarta struna D4 wydaje dźwięk „D”, który jest podstawą do zagrania tego akordu. Piątej i szóstej struny nie gramy. Najlepiej wygłuszyć je kciukiem od góry.

 

Najprostszy chwyt gitarowy nr. 6 – A-dur

Przyszedł czas na chwyt niemalże tak prosty jak początkowy e-moll. Tutaj musimy jednak użyć trzech palców na innych strunach.

Najpierw wskazujący palec wciska drugi próg czwartej struny. Kolejno środkowy palec wciska drugi próg na trzeciej strunie. A na koniec dokładamy serdeczny palec na drugi próg drugiej struny.

Jak widzisz wszystkie trzy palce wciskają struny na drugim progu. To duże ułatwienie i dlatego bardzo łatwo nauczyć się tego chwytu.

Jeżeli masz za grube palce (dorośli faceci naprawdę mają często ten problem) i trzy palce ułożone w taki sposób nie mieszczą Ci się na gryfie, możesz zrobić to trochę inaczej;

Zamiast palców wskazującego, środkowego i serdecznego użyj środkowego na czwartej strunie, serdecznego na trzeciej strunie i małego na drugiej strunie. To naprawdę dobry sposób by wygodnie chwycić akord i uniknąć zbędnego brzęczenia.

Pamiętaj, że przy szóstej strunie widać krzyżyk, dlatego A-dur gra się od piątej struny w dół.

 

Przedostatni prosty akord – d-moll

Od swojej durowej wersji (D-dur) nie różni się zbyt wiele. Jednak trzeba go chwycić nieco inaczej i zmienić tylko jeden dźwięk.

Najpierw najlepiej wcisnąć serdecznym palcem trzeci próg na drugiej strunie. Kolejno dokładasz środkowy palec na drugi próg trzeciej struny. Na koniec wskazujący palec wciska pierwszy próg na pierwszej strunie.

Tak samo jak D-dur gra się go na czterech strunach zaczynając od czwartej. Piąta i szósta powinny zostać nietknięte.

 

Ostatni chwyt spośród najprostszych – G-dur

Z całej grupy 8 najprostszych chwytów gitarowych, tylko w G-dur musimy użyć aż czterech palców. Na szczęście układa się je w taki sposób, że dodatkowy palec to nawet dodatkowe ułatwienie.

Na początku najlepiej wcisnąć serdecznym palcem trzeci próg drugiej struny. Do tego dołóż mały palec na trzeci próg pierwszej struny.

Kolejno wciśnij wskazującym palcem drugi próg piątej struny. Na sam koniec dołóż środkowy palec na trzeci próg szóstej struny.

Z takim układem palców szarpiesz wszystkie sześć strun, by zagrać akord G-dur.

 

Co dalej?

Jeśli potrafisz już chwycić wszystkie 8 poznanych tu akordów – gratulacje! Teraz czas na kolejne wyzwania.

Czy inne akordy są dużo trudniejsze? Jest jeszcze wiele bardzo prostych chwytów, które poznasz podczas nauki gry na gitarze. Możesz je znaleźć np. w darmowym kursie „Chwyty Gitarowe dla Każdego”, który możesz sobie za darmo pobrać klikając w poniższy obrazek.

Jeśli sumiennie przerobisz wszystkie lekcje, już niedługo zagrasz nawet akordy, które dziś uważasz za trudne. To tylko kwestia praktyki!


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

3 komentarze

  1. mrozekjadwiga0@gmail.com pisze:

    Super

  2. Koxja pisze:

    Fajna stronka, polecam sprawdzić też osobom które grają na gitarze klasycznej już rok czy nawet dwa. Można poznać naprawdę fajne chwyty gitarowe. Mi się podoba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *