Jak czytać chwyty gitarowe?

Jak czytać akordy

Czytanie chwytów to sprawa bardzo prosta, jeśli tylko dowiesz się co oznaczają konkretne elementy na tzw. diagramie.

Diagram – tak właśnie nazywa się obrazek, który przedstawia nam chwyt gitarowy.

Jak czytać chwyty gitarowe?

Poniżej zamieściłem obrazek, który opisuje jak czytać chwyty na diagramie. Jest skrótowo rozpisany, dzięki czemu z łatwością to zrozumiesz.

Pod obrazkiem znajdziesz też bardziej szczegółowe wyjaśnienie.

Jak czytać akordy gitarowe

1.Nazwa chwytu i inne możliwe nazwy – tego nie trzeba tłumaczyć. Ale za to warto poznać różne nazwy konkretnych chwytów, bo szukając piosenek w internecie możesz natrafić na mnóstwo różnych możliwości

2. Nazwa struny (od jej podstawowego dźwięku) – każda struna wydaje jakiś dźwięk. Gdy jest pusta również wydaje dźwięk. Dlatego struny nazwano według tego jakie wydają dźwięki gdy są puste.

Na samej górze – najcieńsza struna E1 wydaje oczywiście dźwięk E. Kolejno: Druga to H2. Trzecia to G3. Czwarta to D4. Piąta to A5. Szósta również wydaje dźwięk E – i jest to struna E6. Jeśli zobaczysz kropkę np. przy strunie H2 to znaczy, że musisz wcisnąć jakiś próg na drugiej strunie. Dokładnie tak samo jest z innymi.

UWAGA! Struna E6 – czyli ta, która na diagramie jest na samym dole – w rzeczywistości jest na samej górze. To ta najgrubsza struna, która wydaje niski, basowy dźwięk. Może to być mylące dla początkującego gitarzysty.

3. Kropki – oznaczają miejsce, w którym musimy palcem wcisnąć strunę. Czasem zdarza się, że na kropce jest napisany numer od 1 do 5. Numery te oznaczają konkretne palce – np. numer 2 to palec wskazujący. 

4. Linia łącząca kropki – oznacza ona miejsce, w którym chwytamy tzw. poprzeczkę, czyli część chwytu barowego. Przyciskamy ją wskazującym palcem na strunach od jednej kropki do drugiej, jeśli są połączone linią.

5. Numery progów – na dole diagramu widać numerki. Oznaczają one numery progów. Jeśli mamy numery np. od 5-8 to oznacza, że dany chwyt będziemy wciskać gdzieś między piątym a ósmym progiem.

UWAGA! Jeśli nie ma na dole numerków, to znaczy, że gramy chwyt na pierwszych czterech progach. Ten najbliżej lewej strony to pierwszy próg.

6. Znaczek „X” – jeśli przy danej strunie zobaczysz krzyżyk „X” to oznacza, że tej struny nie uderzamy grając dany akord. Na powyższym diagramie widać, że podczas grania akordu h-moll nie uderzamy szóstej struny E. Jest to bardzo ważne.

Taka podstawowa wiedza wystarczy Ci, by zabrać się za naukę konkretnych chwytów gitarowych. W zakładce Chwyty Gitarowe znajdziesz 26 podstawowych chwytów, które dla początkującego będą idealne. Dzięki nim zagrasz bardzo dużo piosenek.

Gdy już się ich nauczysz, zajrzyj do zakładki Video-Poradniki, a z łatwością nauczysz się wielu wspaniałych utworów.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć.