Pierwsza gitara

Chcesz kupić swoją pierwszą gitarę i nie wiesz jak to zrobić?

Na tej stronie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które są potrzebne przy zakupie pierwszej gitary dla początkującego gitarzysty.

W skrócie – poznaj 7 wskazówek, które zagwarantują, że kupisz gitarę z której będziesz zadowolony i powiesz sobie „To była dobra decyzja”.

Obejrzyj krótkie poradniki video i przeczytaj wskazówki na tej stronie.


PIERWSZA GITARA – WSKAZÓWKA #1
GITARA KLASYCZNA CZY AKUSTYCZNA?


Rodzaj gitary na jakiej grasz to szalenie istotna sprawa. Od tego powinno się zacząć wybór gitary. Zależnie od tego jaką muzykę chcesz grać i „jakie masz cechy” z poniższej listy, dopasuj rodzaj gitary do siebie.

Kto powinien kupić gitarę klasyczną?
Jak sama nazwa mówi, ta gitara służy przede wszystkim do grania muzyki klasycznej więc świetnie sprawdzi się np. dla dzieci, które idą do szkoły muzycznej. Ale tu trzeba pamiętać o odpowiednim, zazwyczaj małym rozmiarze.

Ale gitara klasyczna ma też miękkie, nylonowe struny. Dlatego ten element bardzo ułatwia naukę początkującym gitarzystom.
Ponadto jeśli jesteś dorosłym mężczyzną i masz grube palce, to na gitarze klasycznej będzie ci się łatwiej grało. Dlaczego? Bo ma szerszy gryf od gitary akustycznej o średnio 10mm. A to daje bardzo widoczny efekt.

Kto powinien kupić gitarę akustyczną?
Ten rodzaj gitary jest dla osób, które chcą grać akordowo np. zwykłe piosenki do ogniska. Metalowe struny są trochę twardsze, ale jeśli kupisz dobrze wyregulowaną gitarę (np. u nas), to nawet tego nie odczujesz.

Jeśli grasz muzykę religijną, jesteś muzycznym w swojej wspólnocie to zdecydowanie wybierz gitarę akustyczną, bo idealnie tworzy nastrój do modlitwy.
Jeśli chcesz grać w stylu fingerstyle to też zdecydowanie wybierz gitarę akustyczną. Ponadto jest dobra do muzyki country, folk, rock, pop.

W gitarze akustycznej są różne rodzaje pudła rezonansowego. Najbardziej typowe i polecane na początek jest pudło typu Dreadnought. Innego nie polecam na początek, bo dobiera się je do konkretnych stylów muzyki jaką chcesz grać. A to jest uniwersalne i daje bardzo wyważony dźwięk do każdego rodzaju muzyki. Sam gram na takim i świetnie się sprawdza w różnych stylach muzyki.


WSKAZÓWKA #2 – GITARA Z ALLEGRO?


Najważniejsza zasada kupowania gitary – NIGDY NIE KUPUJ TANIEJ GITARY Z ALLEGRO! Szczególnie, że większość z nich to oferty typu „Super promocja, gitara i 15 dodatków za jedyne 149,99!”.

Coś takiego to po prostu oszustwo. Na tych gitarach nie da się grać, bo struny odstają tak bardzo, że aż wżynają się w palce. Szczególnie gitary akustyczne – sam kiedyś taką kupiłem i to był błąd – to bardziej narzędzie tortur niż instrument.

Wszystko świetnie brzmi, prawda? „Tylko 150-200zł” – ale za tą cenę nie kupisz dobrej gitary. Jakość będzie okropna. Takie oszukańcze okazje, które zalały rynek to zwykłe żerowanie na klientach. Tacy ludzie nie chcą Ci sprzedać dobrego instrumentu – oni chcą zarobić pieniądze dla siebie.

Gitara na której da się grać kosztuje trochę więcej – ale szczegóły w kolejnym video. Tu pokazuję dlaczego te z Allegro to takie badziewie.

Ten film może dostanie to pokazuje, ale taka jest prawda. Gitara z Allegro nadaje się tylko do jednego…


WSKAZÓWKA #3 – ILE KOSZTUJE GITARA DOBREJ JAKOŚCI?


Skoro gitary z Allegro za „jedyne 199,90zł” to badziewie – w takim razie ile kosztuje gitara dobrej jakości? Ile zapłacisz za taką, która będzie miała przyjemny dźwięk, a jednocześnie zbytnio nie obciąży Twojego budżetu?

Gitara o przyzwoitej jakości to minimum 400 złotych, ale nawet w tej cenie trzeba uważać. Zadbanie o to, by podczas produkcji wszystko było dobrze sklejone kosztuje. Dlatego gitara dobrej jakości jest droższa.

Gitary budżetowe za 100-200zł, to masowa produkcja, która zniszczyła rynek. Te gitary mają brzydkie brzmienie, bo elementy w środku są niedopracowane i odklejają się, odstają. Często w takich gitarach gryf jest krzywy od samego początku! Zazwyczaj struny odstają i wżynają się w palce, przez co ledwo da się chwycić akordy. Po prostu to badziewie, na które nie warto tracić czasu i pieniędzy.

Gitary znanych producentów muzycznych od 400-450zł wzwyż mają już przyzwoitą jakość i zachowują dobre brzmienie przez lata.

Na przykład w naszym sklepie na JakZagrac.pl gitary klasyczne zaczynają się od 499,90 złotych – ale w tej cenie sprzedajemy tylko jeden, sprawdzony, przetestowany model wybrany spośród kilkudziesięciu innych. Za tą kwotę nie kupisz lepszej gitary. Wstydziłbym się sprzedawać tanie gitary, bo to byłoby oszustwo wobec klientów.


WSKAZÓWKA #4 – STRUNY DO GITARY DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Jest jedna ważna kwestia jeśli chodzi o struny w gitarze. Nawet jeśli wydasz na zestaw strun 100zł i kupisz najlepsze możliwe na rynku, to będą one bezużyteczne jeśli masz źle wyregulowaną gitarę. Jeśli struny odstają od gryfu to za nic w świecie nie wciśniesz dobrze żadnego chwytu i struny będą brzęczeć. To bardzo utrudni Ci naukę gry na gitarze.

Po pierwsze – jeśli kupujesz gitarę w sklepie stacjonarnym – zapytaj, czy struny są blisko podstrunnicy i łatwo się je wciska, bo jesteś osobą początkującą. Jeśli nie, to poproś o wyregulowanie w taki sposób by łatwo się wciskało, ale by struny jednocześnie nie były zbyt nisko, bo to spowoduje brzęczenie. Zazwyczaj sprzedawca jest w stanie to poprawić i dobrze dopasować.

Reguluje się takie elementy gitary jak siodełko i mostek. To one odpowiadają za wysokość strun nad podstrunnicą (podstrunnica – ta drewniana 'deseczka’ na gryfie, gdzie są progi i gdzie wciska się struny).

To jest najważniejszy element, na który musisz zwrócić uwagę przy zakupie gitary, bo od tego zależy czy będziesz w stanie z łatwością wciskać struny.

W poradniku video, który jest poniżej opowiadam też o tym jakie są najlepsze struny do gitary, które długo zachowują dobry dźwięk i są wytrzymałe. Gdy pęknie struna trzeba ją wymienić na nową – z video dowiesz się jakie są cechy dobrej struny.


WSKAZÓWKA #5 – JAKIE AKCESORIA DO GITARY SIĘ PRZYDADZĄ?


Kupienie dobrej gitary to jedno. Ale jeśli będzie ona np. nienastrojona, to granie na niej będzie bardzo nieprzyjemne. Dlatego wraz z gitarą warto zaopatrzyć się w najbardziej potrzebne akcesoria gitarowe, które niesamowicie ułatwią ci naukę gry na gitarze.

Po pierwsze – stroik do gitary. Dzięki niemu z łatwością nastroisz gitarę nawet jeśli dopiero pierwszy raz trzymasz ją w rękach. Na nienastrojonej gitarze nie da się grać. Dlatego to obowiązkowy element dla każdego początkującego gitarzysty. Najlepszy jest stroik na klips, bo świetnie wyczuwa dźwięki (np. taki jak tutaj)

Po drugie – pokrowiec do gitary. W ten sposób dbasz o bezpieczeństwo gitary i jeśli trzymasz ją w pokrowcu może ci posłużyć 2-3 razy dłużej, bo unikniesz wielu przypadkowych zniszczeń. Dzięki niemu łatwiej zabrać instrument, gdy idziesz na lekcje gry na gitarze. A także chroni go przed zmoknięciem i całkowitym zniszczeniem w deszczowe dni. (Najlepiej z pianką i wodoodporny np. taki jak tutaj)

Po trzecie – zestaw strun do gitary. Struna może pęknąć w każdej chwili. Wtedy nie możesz grać na gitarze, dopóki jej nie wymienisz. Ponadto warto regularnie co ok. 2-3 miesiące wymieniać struny, by gitara odzyskała piękne, głębokie brzmienie, bo struny się zużywają i dźwięk traci przyjemną barwę. Sam zawsze noszę w pokrowcu zapasowy zestaw strun, by być gotowym na każdą okoliczność (świetne struny ma firma d’Addario, np. takie jak tutaj)


WSKAZÓWKA #6 – 2 POLECANE GITARY KLASYCZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Tutaj powiem wprost – przetestowałem prawie 100 różnych modeli gitar i spośród nich wybrałem 2 najlepsze gitary klasyczne w swoich półkach cenowych.

Powiem też uczciwie – te modele są dostępne w naszym sklepie z gitarami na JakZagrac.pl i są markowane imionami – Natalia i Weronika 😉 Gwarantuję ci 100% zadowolenia, nawet jeśli bez zastanowienia wybierzesz jedną z tych dwóch gitar.

Jestem przede wszystkim Twoim doradcą. I jeśli zapytasz mnie „Jaka jest najlepsza gitara klasyczna do 500zł?”, to bez zawahania odpowiem, że to nasza gitara Natalia. Bo taka jest prawda.

UWAGA! Możesz chodzić nawet miesiąc po różnych sklepach muzycznych, ale nie znajdziesz w tej cenie lepszej gitary niż Natalia! Po co tracić czas na szukanie najlepszej gitary, gdy masz ją przed oczami?

W poniższym video opisuję pokrótce dlaczego te gitary wyróżniają się na tle konkurencji i jakie cechy sprawiają, że będziesz w 100% zadowolony z zakupu właśnie tych konkretnych gitar.

Te dwie gitary znajdziesz w naszym sklepie gdy klikniesz w ten link: Gitary klasyczne dla początkujących


WSKAZÓWKA #7 – 2 POLECANE GITARY AKUSTYCZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Ze sprawdzonymi gitarami akustycznymi jest ta sama sytuacja – przetestowałem prawie 100 różnych modeli gitar i spośród nich wybrałem 2 najlepsze gitary akustyczne w swoich półkach cenowych.

Znów uczciwie powiem – te modele są dostępne w naszym sklepie z gitarami na JakZagrac.pl i są markowane imionami – Laura i Anna 😉 Gwarantuję ci 100% zadowolenia z zakupu. A moim oczkiem w głowie, które szczególnie polecam jest Laura.

Gdybym doradzał wybór najlepszej gitary akustycznej na rynku w granicach 500-600zł to bez zawahania poleciłbym naszą Laurę. Ma przepiękny dźwięk i za taką cenę jest po prostu najlepszą gitarą na rynku w tej cenie.

UWAGA! Możesz chodzić nawet miesiąc po różnych sklepach muzycznych, ale nie znajdziesz w tej cenie lepszej gitary niż Laura! Chcesz tracić czas na szukanie ideału, który masz przed sobą?

W poniższym video zobaczysz cechy, które wyróżniają te dwie gitary na tle konkurencji. Pokaże Ci, że wybór jednej z tych gitar gwarantuje 100% zadowolenia.

Te dwie gitary znajdziesz w naszym sklepie gdy klikniesz w ten link: Gitary akustyczne dla początkujących