Struny do gitary

Struny do gitary

Masz czasem wrażenie, że Twoja gitara nie brzmi już tak ładnie jak dawniej? Że dźwięk stracił ten urok, który był na początku?

Jeśli tak, to mam dla Ciebie kolejne pytanie – kiedy ostatni raz Twoja gitara miała wymieniane struny? Jak długo już na niej grasz, bez zmiany strun, „bo skoro nie pękają to nie trzeba wymieniać”?

Uwaga! Struny zachowują dobre brzmienie przez ok. 20-30 godzin grania! Oczywiście, gdyby wymieniać je po takim czasie, to można by zbankrutować. Ale bardzo ważne jest to by regularnie wymieniać struny, a nie czekać aż pęknie jedna struna i wymienić tylko tę jedną.

Struny najlepiej wymieniać co ok. 2 miesiące, dzięki czemu:

– Gitara odzyska piękne, głębokie brzmienie i granie będzie o wiele większą przyjemnością

– Zmniejszasz ryzyko pęknięcia struny podczas grania – zużyta struna częściej pęka i może to być dla Ciebie bolesne, jeśli uderzy w Twoją dłoń

Jeśli wymienisz tylko jedną strunę, to dźwięk gitary może się bardzo pogorszyć, bo ta struna może nie pasować do reszty grubością i jakością dźwięku. Dlatego najlepiej wymieniać od razu cały zestaw. Struna pęka zazwyczaj dopiero po kilkudziesięciu godzinach gry dlatego to idealny moment na wymianę całego zestawu.

Polecam oferowane przez nas struny d’Addario, ponieważ sam gram na nich od lat i bardzo dobrze się sprawdzają w każdych okolicznościach. Struny te sprawdziłem zarówno w gitarze klasycznej jak i akustycznej i mają świetną jakość oraz bardzo dobrą cenę w stosunku do jakości.

Struny do gitary klasycznej
D’Addario
(grubość Normal Tension):

Struny do gitary akustycznej D’Addario
EZ900 (grubość od 10″):

Struny do gitary akustycznej D’Addario
EZ910 (grubość od 11″):


STRUNY – GITARA KLASYCZNA


Jak wybrać struny do gitary klasycznej?

Najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest grubość strun. Miękkie struny łatwiej się wciska, ale mają nieco inne brzmienie niż twarde struny. Jednak dla początkującego gitarzysty to właśnie miękkie struny są najlepsze.

Na opakowaniu zobaczysz napis „xyz TENSION” – słowo 'tension’ oznacza grubość. A w miejscu 'xyz’ możesz zobaczyć „low” – czyli miękkie, „normal” – czyli standardowe oraz „hard” – czyli grube, twarde struny.

Polecam struny – i takie oferujemy – „normal tension”, czyli o średniej, najczęściej spotykanej grubości. Gra się na nich bardzo wygodnie, mają przyjemne brzmienie, a dla początkujących nie są wcale zbyt twarde.

Komplet strun do gitary klasycznej D’Addario (grubość Normal Tension):


WYMIANA STRUN W GITARZE KLASYCZNEJSTRUNY – GITARA AKUSTYCZNA


Jak wybrać struny do gitary akustycznej?

Jeśli kupujesz struny zwracaj uwagę na takie, które mają w nazwie „Bronze” lub „Phosphor Bronze” – dlaczego? Bo są one o wiele bardziej trwałe i dłużej zachowują ładne brzmienie. Są one zazwyczaj w tej samej cenie co inne lub zaledwie parę złotych droższe, a jakościowo o niebo lepsze. Takie właśnie tutaj znajdziesz.

Grubość strun, które Ci oferuję to 0.10 cala jeśli chodzi o najcieńszą strunę E1 (tzw. „dziesiątki”). Zazwyczaj na górze po prawej stronie opakowania jest pokazana grubość strun. Jakie to ma znaczenie?

Cienkie struny, o grubości 0.10″, które Ci tutaj oferuje, są najczęściej używanymi, szczególnie przez początkujących. Dla miękkich palców początkującego gitarzysty nadają się lepiej, bo łatwiej je wcisnąć. Łatwiej też wydobyć z nich dźwięk, bo mają lżejsze napięcie niż grube struny np. 0.13″.

Struny do gitary akustycznej
D’Addario EZ900 (grubość od 10″):

Struny do gitary akustycznej
D’Addario (grubość od 11″):


WYMIANA STRUN W GITARZE AKUSTYCZNEJZAMÓW KOMPLET STRUN DO GITARY


Struny do gitary klasycznej
D’Addario
(grubość Normal Tension):

Struny do gitary akustycznej D’Addario
EZ900 (grubość od 10″):

Struny do gitary akustycznej D’Addario
EZ910 (grubość od 11″):