Nauka gry na gitarze – 7 prostych lekcji dla początkujących

nauka gry na gitarze od podstaw

Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, to koniecznie zostań na tej stronie, bo opowiem Ci o kilku niesamowicie ważnych sprawach, które musi wiedzieć każdy początkujący gitarzysta.

Gdy zaczynasz grę na gitarze musisz nauczyć się kilku nowych umiejętności – szarpanie i uderzanie prawą ręką, chwytanie akordów i wciskanie strun za pomocą lewej ręki. Do tego musisz wiedzieć jak obsługiwać gitarę, by jej nie zniszczyć.

Jeżeli nie chcesz popełnić drastycznych błędów, które bardzo utrudnią Ci naukę, to posłuchaj moich wskazówek, które znajdziesz w poniższym artykule. Masz okazję obejrzeć tu kilka filmów w których tłumaczę absolutne podstawy gry na gitarze i wskazuję na jakie błędy trzeba uważać.

Gdy z tą wiedzą zaczniesz naukę gry na gitarze, gwarantuję, że pójdzie Ci o wiele łatwiej i o wiele szybciej niż każdemu, kto nie wie tego, czego tutaj się nauczysz. Zaczynamy!

Masz dwie możliwości – obie są bardzo dobre

Zanim zaczniemy – możesz przeczytać ten artykuł teraz, ale jest obszerny i porusza wszystkie ważne kwestie. Ponadto do tekstu są dołączone filmy, które pomagają opanować dany temat. Przeczytanie tego i przerobienie materiałów zajmie trochę czasu. Jeśli nie możesz teraz poświęcić tak wiele czasu, to mam dla Ciebie drugą opcję.

Możesz zapisać się na 7-dniowy bezpłatny kurs dla początkujących gitarzystów. Prześlę Ci to wszystko co znajdziesz w tym artykule na maila, a niektóre tematy będą nawet poszerzone o dodatkowe przydatne informacje. Nie musisz poświęcać tak dużo czasu za jednym razem – wystarczy Ci ok. 10 minut dziennie przez 7 dni – każdego dnia przez tydzień będę podsyłał Ci jedną wiadomość email, a w niej wskazówki i materiał video.

Zapisując się powierzasz mi swój adres e-mail – gwarantuję, że nikomu go nie udostępnię i nie będę Ci przesyłał żadnego spamu, bo ja też nie cierpię otrzymywać takich wiadomości. Otrzymasz jedynie wiadomości, które będą pomagać Ci nauczyć się grać na gitarze.



Jeśli jednak masz chwilę, to zapraszam do lektury!





Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Pierwsze co musisz wiedzieć, gdy zaczynasz grać na gitarze, to to, jak gitara jest w ogóle zbudowana. Zapewne wiesz co to są struny, jak wyglądają i gdzie są. Ale jest jeszcze kilka niezwykle ważnych elementów, o których koniecznie musisz wiedzieć.

Spójrz na to z tej strony – prawdopodobnie masz już prawo jazdy i prowadzisz na co dzień samochód. Do prowadzenia samochodu nie jest Ci potrzebne nic więcej niż wiedza o tym gdzie jest sprzęgło, gaz i hamulec oraz gdzie są kierownica, rączka od skrzyni biegów i gdzie zmienia się kierunkowskazy.

Jednak gdy samochód się zepsuje, skończy się paliwo czy płyn do spryskiwaczy lub olej do silnika, to z obecną wiedzą jesteś unieruchomiony, bo nie wiesz gdzie są elementy, które spowodowały problem. Nie masz wtedy pojęcia jak się nazywają, gdzie ich szukać i jak rozwiązać problem by samochód mógł ruszyć. Tak samo jest z gitarą.

Do grania wystarczy Ci wiedzieć gdzie są struny i w którym miejscu je wciskać. Ale gitarę trzeba jeszcze nastroić, by wydawała poprawne dźwięki więc musisz wiedzieć gdzie znaleźć klucze i jak się nimi posługiwać. Musisz wiedzieć jak wymienić strunę gdy pęknie i będzie trzeba założyć nową.

Jak widzisz jest kilka ważnych elementów, których znajomość bardzo ułatwia obsługiwanie gitary. Obejrzyj poniższy poradnik „Budowa gitary” i poznaj fundamenty nauki gry na gitarze.

Gdy wiesz już jak zbudowana jest  gitara możesz wziąć ją do ręki, ułożyć na kolanach i zacząć grę. Ale…

Nie zaczynaj gry na gitarze dopóki „tego” nie zrobisz

„Tym” czymś o czym mówię w nagłówku tej części jest to, aby gitara zawsze, ale to dosłownie zawsze była nastrojona. Jest to najważniejsza sprawa o której musisz pamiętać, gdy zaczynasz grę na gitarze.

Dlaczego to takie ważne? Dźwięki mają określoną częstotliwość i gdy gitara jest nastrojona wtedy struny drgają i wydają dźwięk o tej konkretnej częstotliwości. Gdy gitara jest nienastrojona wtedy struny wydają dźwięk o innej częstotliwości – mówiąc krótko wydają zły dźwięk.

Gdy grasz na nienastrojonej gitarze, wtedy Twój słuch przyzwyczaja się do złych dźwięków. Kiedy Tobie wydaje się, że słyszysz np. dźwięk A, w rzeczywistości słyszysz coś podobnego, ale odrobinę innego. Takim sposobem psujesz swój słuch!

Jeśli robisz to przed długi czas to po kilku miesiącach zaczyna wydawać Ci się, że instrument profesjonalnego muzyka, który jest dobrze nastrojony brzmi źle. Ale tak naprawdę on brzmi dobrze, tylko Twój słuch jest już w tym momencie zepsuty i nie rozpoznaje prawidłowo dźwięków.

Tak więc jeśli grasz na nienastrojonej gitarze sam sobie szkodzisz i utrudniasz naukę gry na gitarze! To tak jakby wypuścić trochę powietrza z jednego koła w samochodzie, przez co cały pojazd będzie ściągać na jedną stronę. Niepotrzebne problemy na własne życzenie.

Dlatego absolutnie zawsze graj na nastrojonej gitarze. Jeśli nie wiesz jak nastroić gitarę, to koniecznie obejrzyj poniższy poradnik.

Tłumaczę w nim jak krok po kroku w bardzo prosty sposób stroi się gitarę za pomocą stroika elektronicznego. Opowiadam też jaki stroik jest najlepszy i ile kosztuje dobry stroik.

Gdy gitara jest nastrojona możesz zacząć wreszcie grać.

Jak prawidłowo szarpać struny prawą ręką?

Gdy początkujący gitarzyści zaczynają grać pierwsze dźwięki na gitarze, zazwyczaj od razu popełniają kilka błędów. Największy z nich to ten, że źle posługują się prawą ręką podczas szarpania strun.

Najczęściej taka osoba szarpie każdą strunę za pomocą wskazującego palca – tak jest najprościej. Nie dziwię się, bo ja też popełniłem ten błąd, gdy sam zaczynałem naukę. Jednak prawidłowo robi się to zupełnie inaczej.

Część strun powinien szarpać kciuk, a resztę strun powinny szarpać palce wskazujący, środkowy i serdeczny. Wszystkiego dokładnie dowiesz się z poniższego poradnika.

Dlaczego ważne jest by prawidłowo szarpać struny?

Choć na początku używanie wszystkich palców do szarpania strun jest uciążliwe, to gdy już wyćwiczysz palce, potrafisz grać o wiele szybciej. Ponadto pewnych piosenek nie da się zagrać bez używania wszystkich palców. Co to znaczy? Że jeśli teraz nie zadbasz o to by wyrobić dobre nawyki, kiedyś możesz nie być w stanie zagrać niektórych piosenek! Straszne, prawda?

Na własnych błędach nauczyłem się, że dziś moje palce nie są tak sprawne jak mogłoby być, bo przez kilka pierwszych lat nie wiedziałem, że konkretne palce odpowiadają za dane struny. Dlatego bardzo zachęcam Cię do tego, by się odpowiednio wcześnie nauczyć poprawnych ruchów.

Obejrzyj poniższy poradnik, a dowiesz jak to robić oraz nauczysz się jak się nazywa i jakie dźwięki wydaje każda ze strun. Ta wiedza będzie Ci służyć przez lata!

Podczas grania na gitarze używamy obydwu rąk – tak więc najwyższa pora zaangażować i lewą rękę.

Teraz czas na gitarowe wyzwanie!

Za pomocą małego wyzwania chcę nauczyć Cię jak poprawnie wciskać struny lewą ręką i jak połączyć pracę obu rąk. Dzięki tej lekcji zaczniesz już grać pierwsze melodie, a Twoje ręce bardzo rozwiną swoje możliwości.

Zanim obejrzysz lekcję video, mam dla Ciebie jedną wskazówkę. Gdy uczysz się grać lewą ręką zwracaj uwagę na to, by angażować wszystkie palce od wskazującego po mały palec (kciuk to domena zaawansowanych gitarzystów).

Jeśli Twoja dłoń będzie mogła się szeroko rozciągać, będziesz miał o wiele większe możliwości, a do tego samo wciskanie strun i granie prostych chwytów będzie bardziej precyzyjne i łatwiejsze. To też da Ci większe możliwości na przyszłość, bo te bardziej zaawansowane piosenki wymagają trudniejszych chwytów albo bardziej rozciągniętych palców.

Tak więc podejmij wyzwanie  – naucz się poprawnie wciskać lewą ręką, a dzięki połączeniu pracy obu rąk zagraj gamę C-dur.

Gdy Twoje ręce potrafią już obsługiwać gitarę, czas wejść na kolejny poziom.

Naucz się chwytów i graj piosenki!

To jest lekcja od której z pewnością każdy początkujący wolałby zacząć – nauka chwytów, a później od razu granie piosenek. Ale zdecydowanie lepiej i mądrzej jest najpierw zadbać o podstawy, zanim przejdziesz do chwytów gitarowych. Jednak jeśli masz przerobione cztery powyższe lekcje to teraz jest dobry moment na to by zacząć prawdziwe granie.

Przygotowałem dla Ciebie 7 podstawowych akordów gitarowych, które są bardzo proste, a ponadto są najczęściej używanymi chwytami w większości znanych piosenek. Gdy je poznasz i opanujesz to otworzysz sobie furtkę do zagrania ogromnej ilości świetnych utworów.

Każdy akord jest omówiony element po elemencie, dzięki czemu dowiesz się jakich błędów nie popełniać przy chwytaniu każdego z nich.

Uwaga! Wskazówki jak zagrać chwyty gitarowe są zawsze opisane na tzw. diagramach. Są to obrazki, które odzwierciedlają gryf gitary, a kropeczki pokazują w którym miejscu palec ma wcisnąć strunę. Na filmie omawiam dokładnie jak zagrać każdy chwyt, ale do filmu dołączam zestaw diagramów z omówionymi chwytami. I dlatego…

Jeśli nie wiesz jak czytać diagramy z chwytami, to na poniższym obrazku znajdziesz wskazówki jak rozszyfrować taki 'obrazek’.

Jak czytać akordy gitarowe

Gdy potrafisz już rozszyfrować diagramy, możesz zabrać się za oglądanie video-poradnika z siedmioma podstawowymi akordami:

Twoja pierwsza piosenka na gitarze

Teraz potrafisz posługiwać się oboma rękami i wiesz jak chwytać podstawowe akordy. To najwyższy czas by zacząć grać piosenki.

W pierwszym utworze, którego Cię nauczę wykorzystamy tylko dwa akordy. Oba to proste chwyty – C-dur i d-moll. Cały czas będą grane na zmianę, dlatego ten utwór, to też świetna okazja by je dobrze wyćwiczyć.

Ponadto poznasz teraz bicie gitarowe, które wykorzystuje się w grze akordowej. Będzie to najprostsze możliwe bicie, które spotkasz w wielu znanych piosenkach i będzie Ci służyć przez całe życie, bo jest najczęściej używanym biciem.

Gdy połączysz wszystkie dotychczas poznane elementy z tymi, które pokażę Ci w kolejnym filmie, będziesz w stanie grać piosenki. Ale proszę Cię o jedno – na początku nie zniechęcaj się jeśli coś będzie brzęczeć. To normalne u początkującego gitarzysty i towarzyszy każdemu gitarzyście przez pierwszy miesiąc gry na gitarze.

Później, kiedy wyćwiczysz swoje palce, brzęczenie ustanie, a Ty będziesz w stanie grać różne utwory i tworzyć przyjemne dla ucha melodie.

Obejrzyj teraz poniższy poradnik i postępuj zgodnie z poleceniami. Gdy już nauczysz się utworu „Dzieci” zespołu Elektryczne Gitary, możesz pobrać plik PDF, w którym znajdziesz tekst z chwytami – to pomoże Ci gdy zechcesz zaśpiewać podczas grania tego utworu.

*Pobierz tekst z chwytami w PDF (Dzieci – Elektryczne Gitary)

Popraw jakość swojego grania – luźna prawa ręka

Kiedy uczysz się uderzać prawą ręką zgodnie z konkretnym schematem bicia gitarowego, możesz słyszeć brzęczenie i dudnienie. To normalne jeśli nie masz wyćwiczonej techniki.

W następnej lekcji będziemy pracować nad tym by poprawnie uderzać prawą ręką, tak, by żadne dudnienie nie wydobywało się ze strun.

Twoja prawa ręka, która uderza w struny musi być luźna. Ale to nie wszystko – najczęściej popełniany błąd to trzymanie sztywnego, nieruchomego nadgarstka i uderzanie ręką za pomocą ruchów łokcia. Nadgarstek nie może być sztywny, bo nie masz wtedy kontroli nad uderzeniami – walisz w struny jak młotem, a powinno się w nie uderzać jak pędzelkiem – delikatnie i z uczuciem.

Oczywiście na początku możesz tego nie czuć, ale z czasem zrozumiesz jak precyzyjnie uderzać by gitara wydawała przyjemne, delikatne dźwięki.

Najlepiej jeśli przerobisz ćwiczenia, które są w filmie, kilka razy. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk poprawnego uderzania i o wiele łatwiej będzie Ci się uczyć. Jednorazowe przerobienie tych ćwiczeń to za mało. Przerabiaj je dwa-trzy razy tygodniowo, a po miesiącu Twoja ręka będzie luźno i swobodnie grać kolejne utwory.

Gdy trochę poćwiczysz, spróbuj ponownie zagrać piosenkę, którą przerabiałeś w poprzednik kroku – zobacz, czy teraz idzie Ci łatwiej i gitara wydaje przyjemniejsze brzmienie.

Kultowa piosenka do ogniska, którą zagrasz już dziś

Ostatnim krokiem w tym streszczeniu podstaw gry na gitarze jest kolejny utwór – kultowa piosenka do ogniska „Morskie opowieści”.

Ze swoimi obecnymi umiejętnościami jesteś w stanie bez problemu ją zagrać. Wykorzystasz bicie poznane przy poprzednim utworze, a także chwyty, które pokazałem Ci w poradniku o 7 podstawowych akordach. Ta lekcja to zebranie wszystkich umiejętności, których Cię dotychczas nauczyłem.

Przy kilku pierwszych podejściach możesz mieć drobny problem, bo jest tu o wiele więcej akordów i trzeba je szybko zmieniać. Jednak bez próbowania nowych rzeczy nie jesteś w stanie zrobić postępu, dlatego proszę – nie zniechęcaj się początkowymi drobnymi problemami.

Tekst z chwytami do tego utworu znajdziesz poniżej. Zamieściłem tam bardzo dużo zwrotek, więc jeśli opanujesz ten utwór, to gwarantuję Ci dobrych kilka minut śpiewania przy ognisku.

*Pobierz tekst z chwytami w PDF (Morskie opowieści)

„To już jest koniec” – a może dopiero początek?

To już wszystkie lekcje, które przygotowałem dla Ciebie w ramach tego artykułu. Ale jeszcze nie uciekaj.

Po pierwsze – te wszystkie lekcje mogę Ci wysłać na maila w ramach 7-dniowego kursu dla początkujących. Jest on oczywiście bezpłatny, a dla Ciebie będzie to okazja, by zachować wszystkie materiały na skrzynce pocztowej. Jeśli chcesz to wypełnij poniższy formularz, a przez najbliższy tydzień wszystko trafi do Ciebie.



Po drugie – jeśli te materiały były dla Ciebie pomocne, to może zechcesz uczyć się ze mną dalej?

Przygotowałem kurs dla początkujących gitarzystów w o wiele bardziej rozszerzonej wersji niż ten powyższy. Jest tam 37 lekcji, mnóstwo dodatkowych materiałów, które niesamowicie pomogą Ci z nauką.

Czego nauczysz się z tego kursu?

Poza tym wszystkim czego dowiedziałeś się tutaj…

– poznasz aż 21 akordów gitarowych, dzięki którym zagrasz prawie każdy utwór jaki zapragniesz
– nauczysz się 13 piosenek i wyćwiczysz je tak, by swobodnie grać przy ognisku
– poznasz najczęściej popełniane błędy przez początkujących gitarzystów i dowiesz się jak ich uniknąć

– pokażę Ci techniki gitarowe, dzięki których chwytanie akordów będzie dla Ciebie proste jak zmiana skarpetek
– rozłożymy trudniejsze chwyty na czynniki pierwsze i dzięki temu w ciągu kilku dni opanujesz rzeczy, których nie potrafi zagrać 9 na 10 początkujących gitarzystów

… i wiele, wiele więcej!

Najlepiej będzie jeśli wejdziesz teraz na stronę www.GitaraOdPodstaw.pl i tam dokładnie zapoznasz się ze wszystkim czego nauczysz się z kursu „W 30 dni od amatora do gitarowego gladiatora”.

Kliknij w poniższy obrazek i dowiedz się więcej:

Tymczasem życzę Ci miłego dnia i dużo radości z grania na gitarze!

Pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz Myszor


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂

 

9 komentarzy

  1. Szymon Owedyk pisze:

    Cenne szkolenie, szczególnie dla początkujących, więc dzięki. Chętnie sobie ponownie wrócę do gry na gitarze 🙂

  2. Jan pisze:

    Dziękuje za dobrze zrobiony post. Ja tak samo myślę że na początku trzeba dowiedzieć się a później uczyć się grać.

  3. asia pisze:

    świetny artykuł, dzięki!

  4. Heather pisze:

    Z nauka gry na gitarze jest tak, jak z nauka plywania czy jazdy samochodem. Nie ma drogi na skroty. Najpierw trzeba poznac podstawy, by dojsc do wysokiego poziomu. Pierwsza gitara odgrywa wiec wielka role.

  5. Radek pisze:

    Fajny artykuł i ogólnie dobrze to wszytko wygląda. Niedawno kupiłem sobie gitarę akustyczną Be Joe Napoli z wcięciem cutaway i przerabiam wszystkie dostepne lekcje. Gitara jest świetna lekcje również.

  6. Ania pisze:

    Fajny post 😉 Akurat ja poszlam na skróty, bo zaczęłam się uczyć na piosence ale w moim przypadku zadziałało więc nie żałuję 😀 Już kawał czasu gram i cały czas czegoś nowego się dowiaduję:P

  7. Wypożyczalnia instrumentów muzycznych pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł i dużo cennych porad. Nauka gry na instrumencie to wejście w podróż naszej kreatywności. Dużo zależy od sprzętu, na którym uczymy się grać, natomiast musi on być też dostosowany do umiejętności. Warto pomyśleć o wynajmie instrumentu muzycznego na początek drogi z nauką grania.

  8. Ewa pisze:

    Dzięki za post. Lekcje pomogły mi wystartować z nauką, kiedy nie wiedziałam od czego zacząć. Pozdrawiam!

  9. Dariusz pisze:

    Wow, kawał dobrej roboty! Sam na samym początku zastanawiałem się czy nie pójść w materiały na gitarę ale jednak poszedłem w kierunku pianina! Dobra robota Grzesiek i życzę powodzenia:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *