Akord A2 – optymistyczna wersja chwytu A-dur

chwyt a2 gitara

Akord A2 to w skrócie ładniejsza wersja chwytu A-dur. Zamieniamy jeden dźwięk, dzięki czemu akord ten jest o wiele łatwiejszy do zagrania, a ponadto w wielu piosenkach lepiej brzmi.

Można go zagrać w dwóch wersjach i – uwaga! – jedna z nich to remedium na uciążliwe granie akordów barowych. Dlaczego? Bo nie chwyta się w niej poprzeczki, a można zastosować taki chwyt do zagrania np. H-dur bez poprzeczki. A brzmi on wtedy równie dobrze, a nawet lepiej.

W poradniku wideo wszystko jest dokładnie pokazane, także przede wszystkim zachęcam do obejrzenia go. A poniżej krótkie opisy każdego akordu wraz z diagramami, które pokazują jak je chwytać.

Jak zagrać akord A2?

Jeśli potrafisz już grać chwyt A-dur, to na pewno zagrasz z łatwością A2. Wystarczy tylko unieść jeden palec z drugiej struny.

Dokładnie wygląda to tak, że piąta struna zostaje pusta. Na trzeciej i czwartej strunie wciskasz drugi próg. A struny pierwsza i druga zostają puste.

Wcisnąć te dwie struny możesz za pomocą palca wskazującego i środkowego lub (co polecam) środkowego i serdecznego. Szczegółowe korzyści płynące z polecanej przeze mnie opcji znajdziesz w poradniku video.

Chwyt A2 – wersja prosta

Zabawne, ale akurat ten akord w obu wersjach jest bardzo łatwo zagrać. Tym razem przyda ci się znajomość akordu E-dur. Wystarczy przesunąć go na szóstą i siódmą strunę i masz zagrany akord.

Czyli wygląda to tak, że szósta struna zostaje pusta, ale nie musisz jej grać. Staraj się jej nie uderzać podczas grania tego akordu lub spróbuj zagłuszyć ją kciukiem lewej ręki. Można to zrobić bez problemu na gitarze akustycznej, a w klasycznej może być ciężko.

Środkowy palec wciska siódmy próg piątej struny. Serdeczny palec wciska siódmy próg czwartej struny. A wskazujący palec wciska szósty próg trzeciej struny. Pierwsza i druga struna zostają puste.

Więcej chwytów gitarowych

Jeśli interesuje cię temat chwytów gitarowych to pobierz darmowy kurs „Akordy barowe bez tajemnic” oraz „Tabelę chwytów gitarowych” w której znajdziesz ponad 160 diagramów z chwytami. Kliknij w obrazek i odbierz materiały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *