Akord G# – o dwóch chwytach Gis-dur i gis-moll

chwyt g# gitara

Gdy opanuejsz już podstawowe akordy gitarowe, a w tym kilka barowych, warto poznać te, których używa się bardzo często w nieco trudniejszych piosenkach.

Jednym z nich jest akord G# (Gis). Zarówno w wersji molowej G#m (gis-moll) jak i durowej G# (Gis-dur) występuje w wielu piosenkach i osobiście używam go bardzo często.

W tym artykule dowiesz się jak zagrać go w obu wersjach. Znajdziesz tu opis, video-poradniki i diagramy. Zaczynamy!

Jak zagrać akord G# (Gis-dur)?

Po pierwsze trzeba wziąć pod uwage, że jest to akord barowy. A więc będzie trzeba złapać tzw. poprzeczkę za pomocą palca wskazującego. Ale najpierw zajmijmy się palcami, które nie chwytają poprzeczki.

chwyt G# gitara

Będą one tworzyły układ taki jak w E-dur, tylko że przesuniemy go o 4 progi wyżej. Tak więc serdeczny palec wciska piątą strunę na szóstym progu. Kolejno mały palec wciska czwartą strunę na szóstym progu. A do tego dodajemy środkowy palec, który wciska trzecią strunę na piątym progu.

Poprzeczka będzie na czwartym progu. I teraz uwaga! Nie musisz wciskać palcem wskazującym wszystkich sześciu strun. Wystarczy, że wciśniesz pierwszą, drugą i szóstą. Pozostałe są już wciśnięte innymi palcami bliżej pudła rezonansowego i dzięki temu będą wydawać  dźwięki. Ty nie musisz męczyć palca wciskając niepotrzebnie trzy struny.

Jak zagrać akord G#m (gis-moll)?

Teraz czas na molową wersję akordu G#. Gra się ją niemalże tak samo. Różni się tylko jednym dźwiękiem.

akord g# gitara gis moll

Na początku przejeżdżamy akordem e-moll na szósty próg. By go wcisnąć używamy serdecznego palca, który wciska piątą strunę na szóstym progu. Do niego dodajemy mały palec, który wciska czwartą strunę na szóstym progu. Pozostałe cztery wciska poprzeczka – palec wskazujący.

Ważna wskazówka! Palec środkowy jest wolny. Więc warto wykorzystać go, żeby pomógł wskazującemu wcisnąć struny pierwszą, drugą, trzecią i szóstą na czwartym progu. Dzięki temu pójdzie to o wiele łatwiej.

Te dwa akordy bardzo się przydają i są na co dzień wykorzystywane przez każdego gitarzystę, który sprawnie gra na gitarze. Warto więc uczyć się ich od samego początku. Otworzysz sobie możliwość by zagrać o wiele więcej piosenek niż obecnie 😉

2 chwyty to dla Ciebie zbyt mało?

Ten artykuł przedstawił Ci 2 sposoby na zagranie akordu G# – w tonacji durowej i molowej. Ale są jeszcze dziesiątki innych akordów. W tym wiele akordów barowych.

Jeśli granie akordów barowych nie wychodzi Ci zbyt dobrze, to odbierz bezpłatny kurs „Akordy barowe bez tajemnic”.

Znajdziesz w nim 3 wskazówki, dzięki którym z łatwością zagrasz te uciążliwe chwyty. Oczywiście to nie stanie się samo. Pobierz kurs, wdróż wskazówki, ćwicz 2-3 tygodnie, a chwyty barowe przestaną być dla Ciebie zmartwieniem.

Kliknij w grafikę, wpisz swojego maila i odbierz kurs bezpłatnie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *