Akord Dsus2 (D2) – cieplejsze, bardziej nostalgiczne D-dur

chwyt d2 gitara

Akord Dsus2 brzmi dobrze sam w sobie… jednak najczęściej spotyka się go w połaczeniu z innymi akordami z grupy D – czy to ze zwyłym chwytem D-dur czy jeszcze dodatkowo Dsus4.

Razem tworzą nam piękną melodię i pozwalają urozmaicić piosenkę. Ale sam akord Dsus2 również można stosować w zamian z zwykły D-dur. Wtedy melodia nabiera ciepłego, delikatnego brzmienia więc świetnie sprawdzi się w piosenkach romantycznych albo takich, gdzie można wpaść w zadumę.

Jak zagrać akord Dsus2?

Jeśli potrafisz grać akord D-dur, to zdecydowanie poradzisz sobie z chwytem Dsus2. Tak naprawdę ułatwiasz sobie sprawę, bo D-dur chwytają trzy palce, a Dsus2 tylko dwa.

Nie gra się dwóch górnych strun – E6 i A5. Można je wygłuszyć kciukiem od góry (w gitarze akustycznej jest to możliwe) lub po prostu starać się w nie nie uderzać. Z czasem się nauczysz, bo dla początkującego może to być trudne.

Czwarta struna zostaje pusta i wydaje dźwięk bazowy D. Trzecią strunę wciskasz wskazującym palcem na drugim progu. Daje na dźwięk A.

Kolejno wciśnij drugą strunę na trzecim progu – dzięki temu otrzymasz drugi dźwięk D. Ale w porównaniu do D-dur, w akordzie Dsus2 pierwsza struna zostaje pusta i wydaje dźwięk E. Tak więc sprawa jest ułatwiona.

Jak więc widać akord Dsus2 to kombinacja trzech dźwięków – D, A, E – tzw. trójdźwięk. Jako ciekawostkę dołączę informację, że każdy akord tworzy się przynajmniej z trzech dźwięków.

Więcej chwytów gitarowych

Jeśli interesuje Cię nauka chwytów gitarowych to spójrz na poniższy banner. Tam znajdziesz kurs „Akordy barowe bez tajemnic” oraz „Tabelę chwytów gitarowych”.

W tabeli znajdziesz ponad 160 diagramów z akordami gitarowymi! A kurs o barowych pokaże ci jak technicznie chwytać te nieszczęsne akordy i jak je wreszcie opanować. Otrzymasz 3 wskazówki, dzięki którym opanujesz akordy barowe. Kliknij w banner i odbierz kurs za darmo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.