Akord F7+ – prosty sposób by ułatwić sobie granie F-dur

chwyt f7 plus gitara

Akord F7+ przydaje się w kilku sytuacjach – po pierwsze, to oczywiście zwyczajne użycie go w piosence. Szczególnie w piosenkach sprzed XXI wieku znajdziesz go dużo częściej niż w utworach tworzonych w obecnym stylu.

Ale świetnie zastępuje on F-dur. Można go dodatkowo urozmaicić, dodać jeden palec do F7+ i brzmi niemalże dokładnie tak jak zwykły F-dur… a nie trzeba chwytać uciążliwej poprzeczki. Dlatego potrafi bardzo ułatwić granie. Szczegóły tego gdzie dołożyć ten palec by to sensownie brzmiało są w poradniku video, który znajdziesz poniżej.

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak zagrać chwyt F7+, to zapraszam do lektury artykułu!

Jak zagrać akord F7+?

Chwyt ten będziemy grali za pomocą trzech palców. Spójrz jednak na diagram. Przy szóstej strunie (E6) widoczny jest krzyżyk. Oznacza to, że nie szarpie się szóstej struny podczas grania tego chwytu. Ale możesz go kciukiem od góry zagłuszyć (jeśli masz gitarę akustyczną, bo gryf jest cieńszy) i wtedy masz pewność, że ta struna nie będzie brzęczeć. To bardzo zepsuło by dźwięk akordu F7+.

Piąta struna zostaje pusta. Ale chwytanie zaczynamy od drugiej struny, bo tak będzie najłatwiej nauczyć się F7+.

Tak wiec wciśnij pierwszy próg drugiej struny wskazującym palcem. Kolejno dołóż środkowy palec na drugi próg trzeciej struny. I na końcu serdecznym palcem wciśnij czwartą strunę na trzecim progu. Pierwsza struna także zostaje pusta.

Natomiast kiedy już potrafisz grać F7+ to warto zacząć szybkie wciskanie od serdecznego palca. Początki wymagają powolnego, precyzyjnego wciskania. A potem musisz to robisz szybko i dynamicznie w trakcie trwania utworu. Także wtedy wciskasz serdecznym, środkowym i wskazującym po kolei, ale bardzo dynamicznie. I to może nieco ułatwić. Warto sprawdzić co u ciebie sprawdza się najlepiej.

Więcej chwytów gitarowych

Jeśli chcesz  poznać więcej chwytów gitarowych to wejdź w zakładkę „Chwyty gitarowe” na naszej stronie. Zachęcam cię też do pobrania kursu „Akordy barowe bez tajemnic” (po kliknięciu w banner poniżej).

Znajdziesz w tym kursie trzy wskazówki jak poprawnie grać akordy barowe i możliwe, że już za kilka dni z łatwością zagrasz takie chwyty jak F-dur, H-dur czy fis-moll. Ten kurs jest darmowy, a do niego dorzucam Tabelę Akordów w której znajdziesz ponad 160 diagramów z chwytami.

Sprawdź też nasz kurs dla początkujących gitarzystów – Od amatora do gitarowego gladiatora – który od zera pomoże ci opanować wszystkie umiejętności, których potrzebujesz, by samodzielnie grać swoje ulubione utwory na gitarze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.