Akord D# (Dis-dur) – podstawa wielu piosenek

chwyt d# gitara

Akord D# (Dis-dur) jest niezwykle często używany w piosenkach, które nie nazwałbym utworami dla początkujących gitarzystów. Jest to akord barowy, a nowych grajków takie akordy odstraszają.

Jednak w muzyce rockowej można zastosować prostą wersję chwytu Dis-dur i zagrać go za pomocą Power Chorda. W takiej muzyce występuje właśnie najczęściej. Poniżej zamieszczam sposób na zagranie go oraz poradnik video w którym dokładnie zobaczysz jak on wygląda w praktyce. Zapraszam! 😉

Akord D# – jak zagrać?

Jeśli spojrzysz na diagram z akordem, to widać na nim krzyżyk przy szóstej strunie. To właśnie pierwsza sprawa o której trzeba pamiętać, grając akord Dis-dur. Nie szarpie, ani nie wciska się szóstej struny, bo dźwięku E nie ma w trójdźwięku, który tworzy akord Dis.

chwyt d# gitara

Warto zacząć od chwycenia „przesuniętego A-dur” na ósmym progu. Dzięki temu łatwiej będzie później dopasować poprzeczkę (czyli sytuacja, gdy palec wskazujący chwyta jednocześnie kilka strun).

Środkowy palec wciska czwartą strunę na ósmym progu. Później serdeczny wciska trzecią strunę na ósmym progu. A na koniec mały dokładasz na druga strunę, też na trzecim progu.

Pozostają nam dwie struny – piąta i pierwsza – do wciśnięcia. I tutaj kładziemy poprzeczkę na szóstym progu. Zegnij palec wskazujący w lekki półksiężyc i wciśnij te dwie struny. Opuszek palca połóż na piątą strunę na szóstym progu. A pierwsze zgięcie od strony dłoni na pierwszą strunę na szóstym progu.

Najlepiej zobaczyć to w poradniku, który jest powyżej. Możesz też zajrzeć do kursu „Akordy barowe bez tajemnic” (kliknij w grafikę poniżej). Tam dokładnie wyjaśniam jak dobrze chwytać akordy barowe. To bardzo Ci pomoże, a kurs jest darmowy.

Druga opcja – łatwiejszy chwyt Dis-dur

Akord D# można zagrać nieco inaczej – prościej (przynajmniej w mojej opinii). Jednak możesz to zrobić tylko na gitarze która posiada cutaway (wcięcie w pudle rezonansowym). To pozwala na wciskanie progów 12<.

chwyt dis dur

A tą wersję Dis-dur będziemy grać na 11, 12 i 13 progu. Tak więc musisz mieć do tych progów swobodny dostęp.

W tej wersji grasz akord na wszystkich sześciu strunach. Na początku chwytamy „przesunięty E-dur” za pomocą serdecznego, środkowego i małego palca.

Serdeczny palec wciska piątą strunę na trzynastym progu. Kolejno mały palec wciska czwartą strunę na trzynastym progu. I do tego dokładasz środkowy palec na dwunasty próg trzeciej struny.

Pozostają nam trzy struny – pierwsza, druga i szósta. Teraz na jedenastym progu musisz wcisnąć poprzeczkę. Tak więc wskazujący palec połóż prosto na strunach i staraj się docisnąć tylko te trzy struny, żeby nie marnować siły na wszystkie sześć.

Jednak nie można zaokrąglić tego palca, bo najłatwiej chwyta się go wyprostowanym palcem wskazującym. To bardzo ważne by dopasować kształt poprzeczki do danego miejsca na gryfie.

Akord D# składa się z dźwięków D# (Dis), B (A#), G. Jest trójdźwiękiem, akordem durowym.

Dodatkowe materiały dla gitarzystów

Jeśli chcesz nauczyć się dobrze technicznie grać akordy barowe i wreszcie je opanować polecam poniższy darmowy kurs „Akordy barowe bez tajemnic”. Do tego otrzymasz Tabelę Akordów, a w niej ponad 160 różnych chwytów gitarowych.

Jeśli jesteś początkującym, zajrzyj do kursu „Od amatora do gitarowego gladiatora”, który od podstaw wyszkoli Cię na samodzielnego gitarzystę. Będziesz w stanie grać na gitarze swoje ulubione utwory.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.