Akord D/Fis (D/F#) – opanuj i zagraj utwór Eda Sheerana

chwyt d/f# gitara

Akord D/Fis to jeden z tych chwytów, które się zaczyna używać, dopiero gdy się jest zmuszonym zastosować go w jakiejś piosence.

Dla jednych – którzy mają gitarę klasyczną – będzie utrapieniem. Dla innych – tych z gitarami akustycznymi i elektrycznymi – będzie całkiem przyjemny i otworzy szereg nowych możliwości.

A co najważniejsze zagrasz dzięki niemu przepiękną piosenkę jednego z obecnie najznakomitszych artystów – Eda Sheerana. Chodzi oczywiście o utwór „Thinking out loud”, który przy okazji mówiąc jest też wytłumaczony na JakZagrac.pl

Tak więc poznaj chwyt D/F#, a później ruszaj grać ten piękny utwór!

Jak zagrać akord D/Fis?

Artykuł ten podzielimy sobie na dwie części. A dokładniej chodzi o to, że chwyt D/Fis można zagrać na dwa różne sposoby – łatwiejszy i trudniejszy. To w jaki sposób go zagrasz zależy od tego jaką masz gitarę.

Sposób nr. 1 – łatwiejszy; dla gitary akustycznej

Używając gitary akustycznej możesz zrobić to w baaaardzo prosty sposób. Zapewne potrafisz grać już akord D-dur…

Tak więc chwytasz D-dur używając oczywiście palców środkowego (drugi próg pierwszej struny), serdecznego (trzeci próg drugiej struny) i wskazującego (drugi próg trzeciej struny).

Ręka układa się w taki sposób jakby mogła zacisnąć pięść na gryfie. I bardzo dobrze! Bo teraz wystarczy, że położysz kciuk od góry na drugi próg szóstej struny i zrobisz cos w stylu zaciśnięcia pięści.

Dzięki temu nie musisz się w ogóle męczyć, bo dłoń sama układa się na gryfie do chwycenia tego akordu.

To własnie spod drugiego progu na szóstej strunie wydobywa nam się dźwięk Fis (F#).

Nie przejmuj się też piątą struną. W akord D normalnie jest dźwięk A. Dlatego teraz może on sobie swobodnie wybrzmiewać i możesz zagrać ten akord na wszystkich sześciu strunach.

Sposób nr. 2 – trudniejszy; dla gitary klasycznej

Niestety gitara klasyczna ma szerszy gryf o 1cm od gitary akustycznej. Choć czasem to duże ułatwienie, to w tym przypadku trzeba rzeczywiście użyć słowa „niestety”, bo ten grubszy gryf utrudni nam sprawę.

Możesz spróbować zagrać sposobem pierwszym, ale jeśli masz małe kobiece dłonie to będzie to wręcz niewykonalne.

Dlatego teraz trzeba zmienić taktykę. Do zagrania D-dur użyjemy małego, serdecznego i środkowego palca.

Wciskasz pierwszą strunę na drugim progu używając palca serdecznego. Kolejno mały palec wciska trzeci próg na drugiej strunie. No i do tego dołóż środkowy palec na drugi próg trzeciej struny.

Pozostaje wcisnąć drugi próg szóstej struny. Do tego celu użyj palca wskazującego. Oczywiście struny czwarta i piąta mogą swobodnie wybrzmiewać.

Jeśli spróbowałeś/-aś zagrać w taki sposób akord D/F#, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego jakie to jest uciążliwe. Ale można się przyzwyczaić do tej metody. Na pewno musisz dać sobie dość trochę czasu, żeby mózg przestawił się z grania D-dur innymi palcami niż zazwyczaj. Ćwicz cierpliwie i efekty przyjdą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.