Budowa gitary – 12 elementów z których składa się gitara

budowa gitary - podstawy gry na gitarze




Gdy zaczynasz naukę gry na gitarze, jedną z pierwszych lekcji jakie warto przerobić to właśnie 'jak zbudowana jest gitara’.

Bez znajomości budowy gitary nie potrafisz się nią posługiwać, bo nie wiesz do czego służy dany element. Tak więc – po co sobie utrudniać? Przeczytaj poniższy artykuł, a będzie Ci znacznie łatwiej uczyć się grać na gitarze!

Zanim zaczniemy…

…możesz przeczytać ten artykuł teraz, ale jest obszerny i porusza wszystkie ważne kwestie budowy gitary. Jeśli nie możesz teraz poświęcić tak wiele czasu, to mam dla Ciebie drugą opcję.

Możesz zapisać się na 7-dniowy bezpłatny kurs dla początkujących gitarzystów. Prześlę Ci to wszystko co znajdziesz w tym artykule na maila, a do tego otrzymasz zestaw jeszcze 6 ważnych lekcji dla początkującego gitarzysty. Tak więc dzięki temu opanujesz podstawy i będziesz profesjonalnie przygotowany/a do nauki gry na gitarze 😉

Zapisując się powierzasz mi swój adres e-mail – gwarantuję, że nikomu go nie udostępnię i nie będę Ci przesyłał żadnego spamu, bo ja też nie cierpię otrzymywać takich wiadomości. Otrzymasz jedynie wiadomości, które będą pomagać Ci nauczyć się grać na gitarze.



Ruszamy! Budowa gitary – najpierw w krótkim wydaniu

Na początku pokażę Ci wszystkie elementy i omówimy je skrótowo. Dowiesz się co gdzie jest i poniżej znajdziesz też obrazek opisujący te wszystkie części. Pod tą krótką wersją znajdziesz też szczegółowy opis każdego elementu. Tak wiec masz cały temat poruszony obszernie.

Ten obrazek pokazuje wszystkie istotne elementy:

Budowa gitary i jej najważniejsze elementy

Wskazuje on 11 elementów, ale każdy z nich ma swoją specyfikę i w kilku miejscach warto się zagłębić w szczegóły. Jedno jest pewne – nie tylko struny są ważne w gitarze.

Np. klucze odpowiadają za to czy struny są dobrze naciągnięte. Jeśli pokręcisz kluczem w jedną lub drugą stronę, gitara się rozstroi i będzie wydawała złe dźwięki.

Ponadto gitary – zależnie od rodzaju – różnią się między sobą. Gitara akustyczna ma kilka elementów, których nie ma gitara klasyczna. Ale w to zagłębimy się w dalszej części.

Teraz zachęcam Cię do obejrzenia lekcji video „Budowa gitary” z której dowiesz się dużo więcej niż z obrazka, który masz powyżej. Skrótowo omawiam każdy element, dlatego warto chwilę posłuchać.

Budowa gitary – wersja rozszerzona

Jeśli masz ochotę lepiej poznać ten temat – zapraszam! Omówimy sobie każdy element i wskażę Ci istotne różnice między gitarami.

Pierwszy element – pudło rezonansowepudło rezonansowe w gitarze

Jest to największa część w gitarze. To właśnie pudło rezonansowe sprawia, że głośno słyszymy dźwięk gitary.

Gdy struny drgają, wydają cichy dźwięk, jednak gdy wleci on do pudła rezonansowego, zostaje nagłośniony i momentalnie wylatuje na zewnątrz. Gdyby nie pudło, musielibyśmy przykładać struny do ucha, by dobrze usłyszeć dźwięk, który wydają.

Ponadto, dzięki nagłośnieniu przed pudło rezonansowe, dźwięk ze strun nabiera o wiele przyjemniejszego brzmienia. Pogłos, który tam powstaje sprawia, że barwa jest pełniejsza i o wiele ładniejsza.

Na pudle rezonansowym mamy kilka kolejnych elementów…

„Dziura w pudle” – otwór rezonansowyotwór rezonansowy w gitarze

Gdyby w pudle nie było tzw. „dziury” to na nic by się nie przydało, bo dźwięk nie byłby nagłośniony. Dlatego powstał otwór rezonansowy. Jest to oczywiście ta okrągła dziura, nad którą przebiegają struny.

Poprzez ten utwór wlatuje cichy dźwięk i wylatuje dźwięk nagłośniony.

Bardzo ważny element – mostek

  mostek w gitarze klasycznejMostek jest przymocowany do pudła rezonansowego i odpowiada za to, by przytrzymywać struny. Inaczej wyglądają mostki w gitarach klasycznych, a inaczej w gitarach akustycznych.

W gitarze klasycznej trzeba strunę zawiązać na mostku. Przekładasz jeden koniec struny i zawiązujesz w odpowiedni sposób (omówiłem to w poradniku „Wymiana struny w gitarze klasycznej”).mostek w gitarze akustycznej

W gitarze akustycznej sprawa wygląda nieco inaczej. Jedna końcówka struny jest zakończona specjalnym wiązaniem, które jest oplecione na „kółeczku”. 

Czegoś takiego nie jesteś w stanie zawiązać na mostku. Dlatego w mostu gitary akustycznej są dziury i kołki. W dziurę, która jest w mostu musisz włożyć ten koniec struny z kółeczkiem i docisnąć go kołkiem. W ten sposób struna się blokuje i trzyma, nie wypada. (Możesz zobaczyć jak wygląda „Wymiana struny w gitarze akustycznej” w poradniku, który nagrałem)

Fragment mostka – strunnik

gitara strunnikBardzo ważny element mostka, który podtrzymuje struny nad pudłem rezonansowym jest strunnik. Jest to część, którą można regulować wysokość struny nad pudłem i przede wszystkim nad gryfem. Warto o tym pamiętać!

Gdy struna jest zbyt wysoko od gryfu, to ciężko się ją wciska, trzeba użyć więcej siły i palce bardziej bolą. Dlatego ważne jest by strunnik był dobrze wyregulowany.

Mało istotny element – łezkałezka w gitarze

Niektóre gitary mają na pudle rezonansowym coś takiego, co nazywa się łezka. Występują w różnych kolorach, ale najczęściej w czarnym lub ciemnym.

Służy ona do tego, by gitara się nie niszczyła podczas uderzania kostką. Bardzo często właśnie gdy uderzasz, przez przypadek kostka uderza też w pudło rezonansowe, niedaleko mostka (właśnie tam gdzie jest łezka). W taki sposób delikatnie ścierasz lakier z gitary, później ścierasz drewno i gitara się niszczy.

Często służy też tylko po to by ozdobić gitarę, ale jej podstawową funkcją jest ochrona pudła rezonansowego.

Kwintesencja gitary – struny

struny w gitarzeStruny to najdłuższy element w gitarze i zapewne najważniejszy, bo to one wydają dźwięk. Rozciągają się od mostka, przez cały gryf, aż do samej główki i kluczy na których są zawiązane (ale o tym za chwilę).

Strun w gitarze jest sześć. Zarówno w gitarze akustycznej jak i w klasycznej ich liczba się nie zmienia. Ale te dwa rodzaje gitar mają drobną różnicę. Bo w gitarze klasycznej struny są nylonowe – miękkie, takie jakby z plastiku. Zaś w gitarze akustycznej struny są metalowe – o wiele twardsze i mają większe napięcie, gdy są naciągnięte.

Poza tym metalowe struny bardziej wcinają się w palce, dlatego choć dźwięk jest o wiele przyjemniejszy, to jednak dla początkującego gitarzysty mniej bolesna jest nauka na gitarze klasycznej. Przez metalowe struny i większe napięcie wynikają kolejne różnice między gitarami, ale o tym szerzej możesz posłuchać w poradniku „Gitara klasyczna a akustyczna – różnice między gitarami”.

Gryf

Jest taki element, który w pewnym sensie podtrzymuje całą gitarę. Jest to gryf – składa się z wielu części.

gryf w gitarze

Podstrunnica

Sam gryf jest drewnianym elementem, a na jego przedniej części znajduje się podstrunnica – drewniana listwa. Zazwyczaj jest innego koloru, bardzo często czarnego. To nad podstrunnicą rozciągają się struny.

podstrunnica w gitarze

Progi

progi gitaraW gitarze na podstrunnicy są też progi. Bardzo ułatwiają znajdywanie dźwięku, bo np. w skrzypcach nie ma progów i trzeba dźwięk słyszeć i znać, by wiedzieć, że jest poprawny – a to wymaga już kilku lat nauki.

Potocznie mówi się np. „wciśnij strunę na drugim progu”. Wtedy wciskasz strunę między pierwszym a drugim „metalowym pręcikiem”. Bo to struna, po wciśnięciu, ma opierać się na drugim progu. Palec nigdy nie wciska tych metalowych pręcików zwanych progami.

Siodełkosiodełko w gitarze

Bardzo ważnym elementem, który oddziela górną część gryfu od dolnej, jest siodełko. To na nim opierają się struny, które nieco dalej są przywiązane kluczami i dzięki temu są ustawione tak, by swobodnie mogły drgać, wydając dźwięk.

Wcześniej wspomniałem, że strunnik odpowiada za to jak wysoko struny znajdują się nad pudłem rezonansowym i gryfem. Ale siodełko też odpowiada właśnie za to, jak wysoko struny znajdują się nad gryfem. Gdy oba te elementy są dobrze wyregulowane, to nie trzeba używać prawie w ogóle siły, by wciskać struny, a one wydają o wiele przyjemniejszy dźwięk.

Główka i klucze

Główka jest to górna część gryfu – to na niej znajdują się klucze (stroiki). Inaczej zbudowana jest główka w gitarze klasycznej, a inaczej w akustycznej.

W klasyku, jest zawsze kilka dziurek, a w tych dziurkach klucze na które nakręca się struny. Z kolei w akustykach, klucze zazwyczaj wystają nad gryf, a główka jest jedną, pełną drewnianą częścią.

gitara akustyczna a klasyczna

To musisz wiedzieć jako początkujący gitarzysta

Dla kogoś, kto zaczyna grę na gitarze, to wszystkie elementy, które musisz poznać. Jest jeszcze kilka drobnostek, ale są one istotne dopiero gdy jesteś już zaawansowanym gitarzystą i chcesz mieć idealnie wyregulowany instrument.

Na samym starcie musisz po prostu umieć obsługiwać gitarę i wiedzieć mniej więcej gdzie są poszczególne elementy. Na początku kluczowe jest granie, strojenie gitary i dbanie o struny – reszta to temat dla zaawansowanych.

Jeśli chcesz jeszcze więcej informacji dla początkujących  gitarzystów – zapisz się na 7-dniwy kurs gitarowy, a otrzymasz dodatkowo 7 lekcji, które poruszają bardzo ważne tematy, dla każdego kto zaczyna się uczyć grać.



Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *