E7 akord – Bardzo prosty i przydatny akord septymowy

chwyt e7

Akord E7-dur to jeden z najłatwiejszych akordów jakich możesz się nauczyć. Szczególnie jeśli znasz już chwyt E-dur.

Poniższy artykuł i video-poradnik pomogą Ci go opanować – zapraszam!

Jak zagrać akord E7-dur?

W prostych piosenkach bardzo rzadko zdarza się, by akord E7-dur był grany bez połączenia go z akordem E-dur. Najpierw grana jest zwykła wersja durowa, a po chwili puszczasz jeden palec i nieco podkreślasz pewien moment piosenki akordem septymowym E7-dur.akord e7 dur

Spójrz na diagram obok. Widać na nim, że używa się tylko dwóch palców do zagrania E7. Na piątej strunie środkowy palec wciska drugi próg. Zaś na trzeciej strunie palec wskazujący wciska pierwszy próg. Gra się wszystkie sześć strun.

W zwykłym E-dur wcisnęlibyśmy jeszcze drugi próg na czwartej strunie za pomocą palca wskazującego. Ale właśnie gdy gra się najpierw E-dur, a od razu po nim przechodzi się na E7-dur to ten palec serdeczny podnosi się by zostawić czwartą strunę pustą.

Akord septymowy i dźwięki w E7-dur

Ten akord jest akordem septymowym. W nazewnictwie można to poznać  po tym, że ma cyferkę „7” obok dźwięku – w tym przypadku „E”.

Chwyt E7-dur jest akordem durowym – oznacza to, że ma przyjemne, radosne brzmienie. Ale jako, że jest to akord septymowy, można w nim usłyszeć takie specyficzne brzmienie, które ma każdy akord septymowy. Ciężko to opisać słowami, ale gdy pograsz już jakiś czas na gitarze, to zrozumiesz o co mi chodzi 😉

Akord E7-dur składa się z takich dźwięków: Szósta struna jest tu pusta i wydaje dźwięk E. Piąta struna wydaje w tym akordzie dźwięk H.

Czwarta struna jest pusta więc wydaje dźwięk D – to właśnie dźwięk D odróżnia E7-dur od zwykłego E-dur. W E-dur mamy tylko 3 dźwięki – jest to typowe do zwykłych akordów durowych i molowych, które nazywa się potocznie „trójdźwiękami”, właśnie dlatego, że każdy z nich składa się z trzech dźwięków. Zaś w E7-dur mamy aż 4 dźwięki.

Trzecia struna wydaje tu dźwięk Gis. Druga i pierwsza struna pozostają puste więc wydają kolejno dźwięki H oraz E.

Tak więc akord E7-dur składa się z czterech dźwięków – E, Gis, H oraz D.

Chcesz więcej?

W tym artykule to już wszystko, ale jeśli chcesz poznać więcej akordów i wyćwiczyć wszystkie ważne sprawy dla początkujących gitarzystów, to zapisz się na 7-dniowy kurs gitarowy dla początkujących.

Poznasz tam 7 podstawowych akordów, nauczysz się 2 prostych utworów i dowiesz się jakie błędy popełniają gitarzyści, którzy dopiero zaczynają naukę – a wierz mi na słowo, że te błędy są tragiczne i mogą wiele zepsuć, dlatego warto się nauczyć co robić, a czego nie robić.

Cały kurs jest bezpłatny – wystarczy, że podasz imię i adres e-mail, a ja w ciągu 5 minut wyślę je do Ciebie.Jeśli ten poradnik był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.