Akord A – Trzy akordy stworzone od dźwięku A




Pierwsza litera alfabetu od której tworzy się akordy to litera A, która oczywiście oznacza dźwięk A. Ten dźwięk jest bazą, podstawą do powstania akordów takich jak A-dur, a-moll, Asus4 itd.

Na początek nauki przedstawię Ci trzy podstawowe akordy stworzone od A. Jeśli chcesz poznać ich więcej to w tabeli akordów, którą możesz na tym portalu pobrać za darmo, znajdziesz ok. 15 różnych odmian tego akordu.

 

Na początek – A-dur

Jest to jeden z najprostszych chwytów, bo wszystkie palce będą wciskać strunę na tym samym progu, dzięki czemu można „skleić” te palce i łatwiej wycelować w struny. To pozwala szybciej i precyzyjniej zmieniać akordy w czasie grania.

By zagrać akord A-dur wciśnij najpierw serdecznym palcem drugi próg drugiej struny. Później dołóż środkowy palec na drugi próg trzeciej struny. A na koniec dołóż wskazujący palec na drugi próg czwartej struny. Jak pewnie teraz widzisz i czujesz, palce są obok siebie i można je razem odrywać, razem kłaść, a one będą dalej tak samo ułożone.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz – na diagramie widoczny jest krzyżyk obok struny E6. Oznacza on, że nie szarpiemy szóstej struny podczas grania akordu A-dur. Pusta piąta struna wydaje dźwięk A i  to właśnie od niej powinniśmy zacząć.

W powyższym video-poradniku możesz też wszystko zobaczyć w praktyce.

 

Puść jeden palec – Akord A7-dur

Gdy od akordu A-dur odejmiesz jeden palec otrzymasz akord A7-dur. Bardzo często gra się je jeden po drugim, dzięki czemu łatwo zmienić chwyt z jednego na drugi.

Kiedy masz chwycony A-dur na drugim progu drugiej, trzeciej i czwartej struny, musisz puścić środkowy palec. Struna trzecia powinna teraz być pusta. Podobnie jak w A-dur, akord A7-dur gra się od piątej struny, a szósta zostaje nietknięta.

 

Drugi podstawowy akord a – a-moll

Ten akord jest jednym z najbardziej podstawowych elementów w grze na gitarze. Niewiele różni się od poprzedników, ale trzeba będzie trochę poprzestawiać palce.

Na początek serdeczny palec wciska drugi próg na trzeciej strunie. Do tego dołóż środkowy palec na drugi próg czwartej struny. Na koniec wciśnij wskazującym palcem pierwszy próg na drugiej strunie. Możesz to też zrobić w odwrotnej kolejności jeśli tak będzie Ci wygodniej.

Podobnie jak poprzednicy, grany jest od piątej struny. Używa się go bardzo często w „czwórce” z takimi akordami jak C-dur, G-dur, F-dur. Używając tych czterech chwytów możesz zagrać niemalże 1/4 piosenek jakie istnieją.

 

Jeśli chodzi o podstawy to jest wszystko co musisz wiedzieć na początek. W miarę nabywania nowych umiejętności, dobrze będzie dla Ciebie jeśli zagłębisz się w inne ciekawe konfiguracje chwytów, bo można z nich stworzyć naprawdę niesamowite melodie.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *