Akord G – Najważniejsze akordy stworzone od dźwięku G

Jeśli jesteś osobą początkującą, to jest jeden akord G, który musisz poznać. Jest to akord G-dur, czyli jeden z pięciu najczęściej używanych chwytów gitarowych.

Kolejne akordy utworzone od dźwięku G warto poznać gdy już jakiś czas pograsz na gitarze i czujesz, że chcesz się rozwijać. Poniżej znajdziesz jeden akord dla początkujących i jeden dla osób, które potrafią już chwytać barowe. Więcej możliwości znajdziesz w Tabeli Akordów, którą możesz później za darmo pobrać.

 

Akord G-dur

By zagrać G-dur użyjemy czterech palców. Najpierw serdecznym palcem wciśnij trzeci próg na drugiej strunie. Do niego dołóż mały palec na trzeci próg pierwszej struny. Kolejno wskazujący palec wciska drugi próg piątej struny, a na koniec środkowym palcem wciśnij trzeci próg szóstej struny.

Tak chwycone i zagrane wszystkie sześć strun na raz wydadzą piękny i przyjemny dźwięk akordu G-dur.

Zachęcam Cię też do zobaczenia video-poradnika, który znajdziesz nieco wyżej, bo tam wszystko zobaczysz w praktyce i szybciej opanujesz.

 

Poziom wyżej – Akord g-moll

Gdy już potrafisz chwytać barowe możesz spróbować poznać kolejny chwyt, który niewiele będzie się różnił od „barowych kolegów”.

Pamiętaj by grając barowe skupiać się najpierw na palcach, które wciskają struny bliżej pudła rezonansowego, dzięki czemu dowiesz się, których strun nie musisz wciskać poprzeczką. To pozwala zaoszczędzić bardzo dużo energii i jest wtedy o wiele łatwiej.

Tak więc zgodnie z tą wskazówką zacznij od wciśnięcia serdecznym palcem piątego progu piątej struny. Kolejno dołóż mały palec na piąty próg czwartej struny. Poza poprzeczką to wszystkie palce, których musimy użyć.

Teraz już wiemy, że pozostały do wciśnięcia cztery struny – pierwsza, druga trzecia i szósta. Wszystkie musisz wcisnąć palcem wskazującym. Czubek palca oczywiście dociska szóstą strunę, a dalsze części tego palca pozostałe trzy. By dowiedzieć się jak to zrobić tak, by nic nie brzęczało, zobacz powyższy poradnik. Na video dokładnie pokazuję jak powinien być zgięty palec i w którym miejscu dokładnie docisnąć.

Takie informacje ciężko przekazać tekstem więc obraz będzie do tego o wiele lepszy.

 

Te dwa akordy, które właśnie poznałeś można zaliczyć do grupy podstawowych chwytów gitarowych. Kolejny, który warto poznać, jeśli dalej chcesz się rozwijać to akord G7-dur, ale to znajdziesz już w zakładce „Chwyty Gitarowe”, do której teraz Cię odsyłam.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *