Gitara – Akord G dur

Akord gitarowy G-dur to absolutna podstawa jeśli chodzi o naukę gry na gitarze. Jest jednym z najczęściej używanych chwytów, ale na szczęście jest też bardzo prosty. Ten krótki artykuł pomoże Ci opanować G-dur do perfekcji.

 

Najprostsza wersja

G-dur można zagrać na przynajmniej dwa różne sposoby – jeden jest prosty, a drugi to akord barowy. Na początek nauczmy się prostej wersji.

Zacznij od tego by środkowym palcem wcisnąć trzeci próg na szóstej strunie. W taki właśnie sposób stworzysz dźwięk G, który jest podstawą tego akordu.

Kolejno wciśnij drugi próg piątej struny palcem wskazującym. Teraz dociśnij drugą strunę na trzecim progu używając palca serdecznego. Na koniec małym palcem wciśnij trzeci próg pierwszej struny. Akord ten gramy szarpiąc wszystkie sześć strun.

Poniżej możesz też zobaczyć video-poradnik, który ukazuje jak zrobić to w praktyce:

Budowa akordu G-dur

Jak każdy podstawowy akord, również G-dur jest trójdźwiękiem. Oznacza to, że potrzebujemy trzech dźwięków by go stworzyć. Te dźwięki to oczywiście G, a do tego H oraz D.

Gdy chwycimy G-dur w podstawowy sposób jaki opisałem powyżej, otrzymamy takie dźwięki – na szóstej strunie dźwięk G, piąta struna dźwięk H, czwarta struna dźwięk D, trzecia struna dźwięk G, druga struna dźwięk D i pierwsza struna dźwięk G.

Jak widzisz mamy trzy razy dźwięk G, dwa razy dźwięk D i raz dźwięk H. Ale po co to wiedzieć? Skoro uczysz się podstawowych akordów jesteś pewnie osobą początkującą. Jednak jeśli pograsz kilka lat na gitarze, może zaczną kręcić Cię solówki, improwizacja i komponowanie własnych utworów.

Wtedy warto wiedzieć w którym miejscu na gryfie znajduje się dany dźwięk. Im lepiej to opanujesz, tym lepsze będą Twoje dzieła i szybciej będziesz mógł wprowadzić w życie ciekawe techniki poznane od różnych gitarzystów.

 

G-dur Barowy

Gdy znajdziesz sobie inne miejsce, w którym niedaleko siebie są takie dźwięki jak G, H i D, które tworzą G-dur, dowiesz się jak zagrać ten akord w wersji barowej.

Spójrz na diagram – zaczynamy od tego samego miejsca co wcześniej. Wskazującym palcem musisz teraz złapać tzw. poprzeczkę. Czubkiem palca wciskasz trzeci próg szóstej struny, a pierwszą i drugą strunę wciskasz na tym samym progu w okolicy zgięcia palca (wszystko dokładnie widoczne jest w video-poradniku).

Reszta jest bardzo prosta. Serdecznym palcem wciskasz piąty próg na piątej strunie, małym palcem wciskasz czwarty próg na piątej strunie, a środkowym palcem wciskasz czwarty próg na trzeciej strunie. I tak, szarpiąc wszystkie sześć strun, tworzysz akord G-dur.

 


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.