Nauka chwytów gitarowych

Nauka chwytów gitarowych to jedna z podstawowych spraw dla każdego gitarzysty. Jednak zanim zaczniesz zapewne w Twojej głowie pojawia się wiele pytań – od czego zacząć? Które chwyty są proste i dobre na początek? Których chwytów warto się nauczyć?

Jeśli chcesz dobrze podejść do tematu nauki chwytów gitarowych to zostań ze mną i przeczytaj ten krótki artykuł. W kilku punktach wyjaśnię Ci jak krok po kroku nauczyć się grać akordami.

 

Zanim zaczniesz naukę akordów…

Jest jedna ważna sprawa, którą warto poznać zanim zaczniesz naukę akordów. O co dokładnie chodzi? Warto najpierw dowiedzieć się jak czytać diagramy z akordami, czyli w prostych słowach –  jak rozszyfrować obrazki, które pokazują, jakie struny trzeba wcisnąć by zagrać dany akord.

Przygotowałem specjalny obrazek, który pokaże Ci co dokładnie oznacza każdy element. Nie musisz wszystkiego zapamiętywać. Ważne jest to byś wiedział mniej więcej co jest w danym miejscu, bo to bardzo ułatwi Ci naukę. Przyjrzyj się i zaczynamy!

Jak czytać akordy gitarowe

Od czego zacząć?

Jeśli choć trochę znasz temat chwytów gitarowych, to wiesz, że istnieje coś takiego jak akordy barowe. Dla początkujących gitarzystów jest to trudna sprawa, dlatego polecam Ci zacząć od prostszych akordów. Gdy wyrobisz sobie dobre nawyki i wyćwiczysz rękę wtedy będzie można przejść do tych trudniejszych, które w przyszłości również będą niesamowicie przydatne.

Jest kilka prostych akordów, które opanujesz w mgnieniu oka. Spróbuj od najprostszego czyli e-moll.

Opiszę Ci jak go chwycić, ale polecam również zobaczyć video-poradnik, w którym dokładnie pokazuję jak zagrać ten akord. Do wszystkich chwytów, które tutaj wymienię, również nagrałem materiały video by ułatwić Ci naukę.

Tak więc by zagrać e-moll potrzebujemy użyć dwa palce. Najpierw palec wskazujący wciska piątą strunę na drugim progu. Później dokładamy do tego środkowy palec na drugi próg czwartej struny. I to wszystko! Akord ten gramy szarpiąc wszystkie sześć strun.

Jak to brzmi i wygląda w praktyce:

Drugi akord – C-dur

Do zagrania chwytu C-dur potrzebujesz trzech palców. Najpierw wskazujący palec wciska drugą strunę na pierwszym progu. Później dokładamy do niego środkowy palec na drugi próg czwartej struny. Kolejno palec serdeczny wciska trzeci próg na piątej strunie.

Ale uwaga! Ten akord gramy tylko na pięciu strunach. Spójrz na diagram – zobaczysz tam, że przy szóstej strunie (E6) jest narysowany krzyżyk. To oznacza, że podczas grania tego chwytu nie szarpiemy struny oznaczonej krzyżykiem. Tak więc gramy od piątej struny.

Wciśnięta piąta struna na trzecim progu daje nam dźwięk C. I to właśnie od dźwięku C zaczynamy grać akord C-dur.

Poniżej video-poradnik, który pokazuje jak to zrobić w praktyce:

Zanim przejdziesz dalej – ważna wskazówka

Akordy, które już znasz nie są trudne. Ale mimo to musisz wyćwiczyć sobie palce i przyzwyczaić rękę by chwytać je precyzyjnie i szybko.

Polecam Ci ćwiczyć powoli i zacząć od jednego palca – np. w akordzie C-dur najpierw wciskaliśmy pierwszy próg na drugiej strunie, używając do tego palca wskazującego. I tak właśnie na początku ćwicz – wciskaj tylko tą drugą strunę wskazującym palcem aż stanie się to dla Ciebie proste.

Dopiero później dołóż środkowy palec i teraz powtarzaj to tylko dwoma, by wypracować sobie odpowiednie odruchy. Gdy już to będzie dla Ciebie proste to zacznij to samo robić trzema palcami, czyli w tym wypadku już na pełnym chwycie. W taki sposób ręka będzie bardziej precyzyjna, a Ty szybciej opanujesz akordy i łatwiej będzie Ci się przechodziło między różnymi chwytami podczas grania utworów.

 

Podstawowe akordy dla początkujących

Znasz już dwa akordy. Wiesz też jak mądrze ćwiczyć by uzyskać lepszy efekt. Teraz jesteś gotowy by poznać kilka kolejnych podstawowych akordów.

Nie będę rozpisywał jak dokładnie zagrać każdy z nich. Na poniższej liście wymieniłem te, które są idealne na start i dodałem link do video-poradników z naszego kanału YouTube. Tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione i pokazane.

A teraz podaję listę prostych akordów, które są idealne dla każdego początkującego gitarzysty:

A-dur

D-dur

G-dur

a-moll

E-dur

d-moll

Gdy już opanujesz powyższe chwyty będziesz gotów by zagrać ogrom piosenek. Polecam wtedy zajrzeć do zakładki Video-Poradniki i wybrać coś dla siebie 🙂

 

Jeśli chcesz poznać więcej akordów…

Mam nadzieję, że poznane chwyty gitarowe przypadły Ci do gustu i to dopiero początek Twojej nauki.  Jeśli tak to mam dla Ciebie mały prezent…

Stworzyłem darmowy kurs – „Chwyty Gitarowe dla Każdego” – który pomaga ludziom opanować całą masę najróżniejszych chwytów gitarowych. Możesz go pobrać za darmo, ale pod jednym warunkiem – obiecaj mi, że zrobisz z niego dobry użytek 🙂

Do kursu dołączam Tabelę Chwytów Gitarowych, w której znajdziesz aż 160 diagramów z akordami. Wszystko możesz pobrać całkowicie za darmo klikając w poniższy obrazek:

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu! Zachęcam Cię do korzystania z naszych materiałów na JakZagrac.pl


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.