E-mol gitara

Akord gitarowy e-moll jest jednym z najprostszych akordów jaki można spotkać podczas całej swojej przygody z grą na gitarze.

By go zagrać musisz użyć zaledwie dwóch palców, a czasem nawet nie musisz w ogóle wciskać żadnej struny!

Pewnie zastanawiasz się „jak to możliwe by grać akord e-moll bez wciskania strun?”. Już za chwilę wszystko Ci wyjaśnię.

Jak zagrać akord e-moll?

Jest kilka możliwości by zagrać e-moll, dzięki temu, że możemy użyć różnych palców, by wcisnąć potrzebne dwie struny.

Najbardziej popularny sposób na granie tego chwytu to wciśnięcie wskazującym palcem piątej struny na drugim progu, a środkowym palcem czwartej struny na drugim progu. Uderzając od szóstej struny, gramy ten akord na wszystkich sześciu strunach.

Ale możesz zagrać to również tak, że to środkowym palcem wciskasz piątą strunę na drugim progu, a serdecznym palcem czwartą strunę na drugim progu. Ta wersja bardzo przydaje się, gdy grasz już bardziej zaawansowaną muzykę i robisz różne ciekawe kombinacje. Dlatego zapewniam Cię, że warto grać ten akord na różne sposoby.

 

Jak zagrać e-moll bez wciskania strun?

Często zdarza się tak, że zamiast użyć bicia do zagrania utworu, używamy szarpania pojedynczych strun, by zagrać coś ciszej i delikatniej.

W szarpaniu zazwyczaj szarpiemy najpierw strunę bazową – jest to struna z głównym dźwiękiem akordu, czyli w przypadku e-moll, to pusta szósta struna, która wydaje dźwięk E. Do tego używamy głównie trzech dolnych strun, których w tym akordzie akurat nie wciskamy.

W utworach, które uczę na tej stronie – JakZagrac.pl – tak właśnie się dzieje. W e-moll używamy do szarpania szóstej oraz trzeciej, drugiej i pierwszej struny, a kompletnie nie przejmujemy się czwartą i piątą struną. Dlatego jeśli stosujesz takie szarpanie, to nie musisz w ogóle wciskać tych strun. W ten sposób możesz zagrać akord e-mol bez używania lewej ręki!

W video-poradniku, który jest na samej górze tego artykułu możesz zobaczyć jak to wszystko wygląda na żywo. Zachęcam Cię do obejrzenia go 🙂


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.