
Pierwszy chwyt, który poznaje wielu gitarzystów, gdy zacznynają się uczyć gry na gitarze to właśnie C-dur.
Jest on prosty do chwycenia, a do tego używa się go niesamowicie często, dlatego dobrym pomysłem jest nauczenie się go w pierwszej kolejności.
Co musisz wiedzieć by zagrać C-dur?
By Twoja gitara zabrzmiała chwytem C-dur potrzebne Ci będą trzy palce. Musisz je ułożyć kolejno: serdeczny palec na trzecim progu piątej struny, środkowy palec na drugim progu czwartej struny i na koniec wskazujący palec na pierwszym progu drugiej struny.
Ale to nie wszystko! Chwyt ten gra się tylko na pięciu strunach, a nie na wszystkich sześciu. Dlaczego?
Gdy piąta struna jest wciśnięta na trzecim progu, wybrzmiewa z niej dźwięk C. To on jest podstawą do tego by stworzyć C-dur.
Pusta szósta struna wydaje dźwięk E, dlatego musisz ją wygłuszyć kciukiem od góry, by przy uderzaniu o struny nie wydawała dźwięku. Mówi o tym diagram, który możesz zobaczyć powyżej – obok struny E6 jest krzyżyk. To właśnie on wskazuje strunę, której nie szarpiemy podczas grania danego chwytu.
Z jakich dźwięków składa się chwyt gitarowy C-dur?
C-dur jest akordem durowym. Każdy akord durowy składa się z trzech dźwięków, dlatego często podstawowe akordy nazywamy trójdźwiękami.
Warto poznać dźwięki z których składają się poszczególne akordy, bo w przyszłości niesamowicie pomoże Ci to w rozwoju. Znając rozmieszczenie dźwięków na gryfie i to z jakich dźwięków składa się akord, będziesz mógł grać niesamowite solówki, które nie jedną osobę przyprawią o przyjemny dreszcz na plecach.
Jak już sobie powiedzieliśmy, fundamentem akordu C-dur jest dźwięk C. Wydaje go piąta struna wciśnięta na trzecim progu. Ale to nie jedyny dźwięk C w tym akordzie.
Druga struna wciśnięta na pierwszym progu przez palec wskazujący także wybrzmiewa dźwiękiem C. Jak widzisz w akordzie C-dur mamy dwa dźwięki C.
Kolejno mamy dźwięk E. On także pojawia się dwa razy w tym akordzie. Najpierw wybrzmiewa z czwartej struny, którą wciskamy środkowym palcem na drugim progu. Drugi dźwięk E w akordzie C-dur otrzymujemy z pustej pierwszej struny – sama nazwa (E1) mówi nam jaki dźwięk wydaje ta struna gdy jest pusta.
Pozostał trzeci dźwięk, który jest potrzebny by stworzyć akord C-dur – jest to dźwięk G. Wydaje go pusta trzecia struna, która – jak się pewnie domyślasz – nazywa się G3.
Tak właśnie powstaje C-dur, który jest jednym z podstawowych akordów gitarowych. Będzie Ci często towarzyszył w gitarowej wędrówce, dlatego dobrze go wyćwicz. Jeśli chcesz poznać więcej akordów zajrzyj na dół. Powodzenia!
Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂
Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.
Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć.

2 komentarze
Zaczynam się uczyć mam nadzieję że ten program będzie przydatny
Bardzo pomocny artykul ,wyjaśniający podstawy gry na gitarze.Dxiekuje