Podstawowe Chwyty Gitarowe

Naukę gry na gitarze warto zacząć od czegoś prostego, ale przydatnego – od czegoś co przydaje się zarówno początkującym gitarzystom jak i tym zaawansowanym, który grają od wielu lat. Dlatego w tym artykule pokażę Ci 10 podstawowych chwytów gitarowych, które są łatwe do opanowania, a gra się je niemalże w każdym utworze.

W kilku słowach opiszę każdy chwyt i to jak się go chwyta. Ale ponad to znajdziesz tu video-poradniki, które pokażą Ci dokładnie jak wygląda w praktyce wciskanie takiego akordu. Połączenie tych wszystkich wskazówek da Ci naprawdę potężny efekt i błyskawicznie opanujesz nowe umiejętności.

Jak czytać chwyty gitarowe?

By pokazać w którym miejscu na gryfie wciska się dany chwyt, gitarzyści stworzyli coś takiego jak diagramy. Są to bardzo prosto zrobione obrazki, ale jeśli nie wiesz jak je rozszyfrować to możesz nie zrozumieć o co w nich chodzi.

Dlatego jeśli nie wiesz jak czytać diagramy z akordami – zapoznaj się z poniższym obrazkiem. Szybkie spojrzenie i jedziemy z nauką podstawowych chwytów gitarowych!





Absolutna podstawa – Akord C-dur

W szkole na lekcjach muzyki każdy nauczyciel pokazuje dzieciom nutki i podstawowe dźwięki. Używa się do tego Gamy C-dur wymieniając kolejno dźwięki „C-D-E-F…”. Tak więc C-dur to najbardziej podstawowy akord, używany niesamowicie często.

By go chwycić trzeba użyć trzech palców. Na początek wciśnij serdecznym palcem trzeci próg na piątej strunie. To tam właśnie powstanie dźwięk C, który jest fundamentem całego chwytu. Kolejno dociśnij czwartą strunę na drugim progu używając palca środkowego. Na koniec wciśnij drugą strunę na pierwszym progu za pomocą palca wskazującego.

Ale uważaj! Mimo, że mamy sześć strun w gitarze, to akord C-dur gramy tylko na pięciu strunach. Dlaczego? Spójrz na diagram – obok szóstej struny widoczny jest krzyżyk. Oznacza on, że nie szarpiemy danej struny podczas grania konkretnego chwytu.

Zmień jeden palec i opanuj kolejny chwyt – a-moll

Akord, którego teraz się nauczysz, różni się od poprzedniego tylko jednym dźwiękiem. Dzięki temu wystarczy, po przełożeniu zaledwie jednego palca, potrafisz już zagrać kolejny chwyt.

Palec wskazujący wciska drugą strunę na pierwszym progu. Palec środkowy wciska czwartą strunę na pierwszym progu. Dotychczas wszystko jest jak w C-dur. Teraz drobna zmiana – palec serdeczny wciska trzecią strunę na drugim progu. I tak ułożone palce dają nam a-moll.

Tutaj też musisz pamiętać o tym, by nie szarpać szóstej struny, ponieważ diagram wyraźnie pokazuje, że obok niej jest krzyżyk.

Krok trzeci – G-dur

Jeden z najbardziej podstawowych akordów  to G-dur. Jest jednym z najczęściej używanych chwytów gitarowych.

By go zagrać na początku wciśnij środkowym palcem szóstą strunę na trzecim progu. Kolejno użyj wskazującego palca i wciśnij piątą strunę na drugim progu. Do tego dołóż serdeczny palec na trzeci próg drugiej struny i mały palec na trzeci próg pierwszej struny.

Grany jest na wszystkich sześciu strunach.

Najprostszy chwyt gitarowy

Po kilku nowościach możesz nieco rozluźnić rękę i nauczyć się akordu e-moll – najprostszego możliwego do zagrania na gitarze.

Chwyta się go tylko dwoma palcami. Najpierw wskazującym wciskasz piątą strunę na drugim progu, a do tego dokładasz środkowy palec na drugi próg czwartej struny. Gra się go na wszystkich sześciu strunach.

Krok piąty – D-dur

Jednym z najprostszych i najczęściej używanych akordów jest D-dur. Gra się go na zaledwie czterech strunach, bo – jak widzisz na diagramie – przy piątej i szóstej strunie są krzyżyki, co znaczy, że nie szarpiemy ich grając chwyt D-dur.

Jak go zagrać? Najpierw wciśnij wskazującym palcem drugi próg trzeciej struny. Kolejno serdeczny palec wciska trzeci próg drugiej struny. Na koniec wciśnij pierwszą strunę na drugim progu palcem środkowym.

Pusta czwarta struna wybrzmiewa dźwiękiem D i to właśnie ona staje się fundamentem dla tego akordu.

Podstawowy chwyt gitarowy nr.6 – A-dur

Szósty akord, który jest podstawą w grze na gitarze to A-dur. Jest bardzo prosty do zagrania, a bardzo przyda się w przyszłości, gdy zaczniesz już grać akordy barowe.

By go zagrać wciśnij czwartą strunę na drugim progu palcem wskazującym. Kolejno środkowym palcem również wciskasz drugi próg. I na koniec serdeczny palec również wciska drugi próg – ale na drugiej strunie.

Jako, że przy szóstej strunie jest krzyżyk, gra się go od piątej struny w dół. To właśnie pusta piąta struna wybrzmiewa dźwiękiem A i jest bazą do całego akordu.

Bardzo przydatny akord  – E-dur

Tak jak poprzednik, czyli A-dur, akord E-dur jest świetnym narzędziem, które przyda Ci się przy graniu barowych w niedalekiej przyszłości.

Najpierw wciśnij drugi próg piątej struny palcem środkowym. Później dołóż serdeczny palec na drugi próg czwartej struny. Na koniec wskazujący palec wciska pierwszy próg trzeciej struny.

Gramy go na wszystkich sześciu strunach. Można z nim robić niesamowite rzeczy i tworzyć genialne dźwięki, ale o tym kiedy indziej 🙂

Numer osiem – d-moll

Akord ten jest bardzo często używany w klasowych Polskich piosenkach i dobrze znanych hitach. Podobnie jak w D-dur, gra się go na zaledwie czterech strunach – od czwartej w dół.

Czwarta struna zostaje pusta. Na trzeciej wciskasz drugi próg środkowym palcem. Kolejno serdecznym palcem wciskasz trzeci próg na drugiej strunie. A na koniec wskazującym palcem wciskasz pierwszy próg na pierwszej strunie.

Pierwszy akord barowy – F-dur

Jeśli chodzi o nieco trudniejsze chwyty, to F-dur jest absolutną podstawą. Używa się go bardzo często z takimi chwytami jak C-dur, G-dur i a-moll. Trudnością, która odstrasza początkujących jest chwycenie tzw. poprzeczki. Najlepiej zobacz o co chodzi na video-poradniku.

By go chwycić skup się najpierw na reszcie, a później na poprzeczce. Serdeczny palec wciska piątą strunę na trzecim progu. Do tego dokładasz mały palec na trzeci próg czwartej struny. Kolejno środkowy palec wciska drugi próg trzeciej struny. Pozostały trzy do wciśnięcia.

Teraz palec wskazujący musisz wykorzystać tak, by wcisnąć trzy pozostałe struny. Czubkiem palca wciskasz szóstą strunę na pierwszym progu. Tym „mięskiem”, które masz na palcu przed pierwszym zgięciem wciskasz pierwszą i drugą strunę. Tak właśnie tworzy się akord F-dur.

Ostatni podstawowy akord – h-moll

Nasz ostatni chwyt to również akord barowy, ale jest nieco prostszy niż poprzednik. Gra się go na pięciu strunach – szósta, przy której jest krzyżyk musi zostać cicho.

Najpierw wciśnij serdecznym palcem czwarty próg na czwartej strunie. Kolejno dokładasz serdeczny palec na czwarty próg trzeciej struny. Następny jest środkowy palec, który kładziesz na trzeci próg drugiej struny.

Teraz musisz wcisnąć pierwszą i piątą strunę na drugim progu używając tylko jednego – wskazującego – palca. Czubkiem wciskasz piątą strunę, a w miejscu nieco poniżej pierwszego zgięcia palca przyciskasz pierwszą strunę. Video-poradnik powinien lepiej Ci to zobrazować.

 

To już wszystkie podstawowe akordy gitarowe, które warto poznać na samym początku gry na gitarze. Ale jest jeszcze mnóstwo bardzo często używanych chwytów, dlatego zachęcam Cię do pobrania darmowego kursu „Chwyty Gitarowe dla Każdego”, który pomoże Ci opanować aż 50 ważnych akordów.

Do tego otrzymasz Tabelę Chwytów Gitarowych, gdzie znajdziesz ok. 160 różnych chwytów, a to naprawdę ogrom praktycznej wiedzy.  Wszystko oczywiście możesz pobrać za darmo klikając w poniższy obrazek.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


 

2 komentarze

  1. Madziunia1234 pisze:

    Okej te chwyty są bardzo dobrze wytłumaczone (+) ale ja mam za krótkie palce a gitara jest mała (-)
    Co mam robić?

    • Grzegorz Myszor pisze:

      Ciężko mi ocenić warunki przez internet. Bo skoro gitara jest mała, to o wiele lepsza dla krótkich palców.
      Nie wiem w jakim wieku jesteś i czy dorośniesz do tej gitary czy może już nie rośniesz.
      W każdym razie każda kobieta ma wystarczająco długie palce by swobodnie grać na gitarze – serio. Trzeba ćwiczyć i próbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *