Akord Cis7-dur – kolejny element muzyki bluesowej

chwyt c#7 gitara

Akord Cis7-dur (inaczej C#7) jest jednym z tych, które pierwsze skrzypce grają przede wszystkim w muzyce bluesowej. To właśnie w tym stylu muzyki wykorzystuje się dużo więcej akordów septymowych niż gdzie indziej.

Chwyt C#7 jest do zagrania w dwóch wersjach i – moim zdaniem – jedna z nich jest o wiele łatwiejsza od drugiej. Spróbuj zagrać obie i zdecyduj samodzielnie, która Tobie lepiej odpowiada.

Chwyt Cis7-dur – bardziej znana wersja

Jeśli znasz akord Cis-dur (ten zwykły, bez siódemki) to zapewne poprzeczkę stawiasz na czwartym progu, a „przesunięty A-dur” na szóstym. I właśnie tą wersję weźmiemy najpierw pod lupę, bo Cis7-dur, a Cis-dur różni tylko jedna drobna zmiana.

chwyt C#7 gitara

Tak wiec szósta struna zostaje pusta. Teraz chwytasz „przesunięty A-dur”, ale musisz to zrobić konkretnymi palcami: środkowy na szóstym progu czwartej strun, serdeczny na szóstym progu trzeciej struny, a mały na szóstym progu drugiej struny. Za chwilę będzie trzeba podnieść serdeczny palec…

Ale najpierw chwyć poprzeczkę – musi ona wciskać trzy struny! Tak więc czeka Cię trudne wyzwanie, bo poprzeczka – chwycona przez palec wskazujący – wciska pierwszą, trzecią i piątą strunę na czwartym progu.

Ciężko jest wygiąć ten palec tak by chwycił wszystkie te struny więc nie dziw  się, jeśli nawet przez kilka tygodni będzie to dla Ciebie trudne zadanie.

Gdy masz poprzeczkę wciśniętą, pamiętaj by podnieść serdeczny palec z trzeciej struny.

Uwaga! Możesz też wciskać czwartą strunę na szóstym progu za pomocą palca serdecznego, a drugą strunę na szóstym progu za pomocą palca małego. Wtedy środkowy palec może pomóc wcisnąć poprzeczkę wskazującemu. Ta wersja wymaga jednak rozciągniętych palców – ale może docelowo okazać się zbawienna by nic nie brzęczało podczas grania Cis7-dur.

Akord C#7 – wersja łatwiejsza (moim zdaniem)

W tej wersji będziemy grać na dziewiątym, dziesiątym i jedenastym progu. W gitarze klasycznej może być to nieco trudne. Ale jeśli gitara ma cutaway (wcięcie w pudle rezonansowym), to bez problemu sobie z tym poradzisz!

akord C#7 gitara

Na początku trzeba wcisnąć przesunięty E7-dur. Dokładnie wygląda to tak, że wciskasz jedenasty próg piątej struny palcem wskazującym. Teraz dodajesz środkowy palec na dziesiąty próg trzeciej struny. Pozostają nam cztery struny…

Te wszystkie wolne struny musisz wcisnąć poprzeczką! Dlatego palec powinien być prosty, gdy położysz go na dziewiąty próg. Dzięki temu najłatwiej będzie Ci dozować siłę, która jest potrzebna by wcisnąć tak wiele strun.

Moim zdaniem ten chwyt jest o wiele wygodniejszy niż powyższa wersja. Spróbuj jednak obu – warto je znać, gdy jest się zaawansowanym gitarzystą i wybrać najlepszą dla siebie.

Więcej chwytów gitarowych

Jeśli interesuje Cię temat chwytów gitarowych, to pobierz za darmo tabelę akordów (w niej ponad 160 chwytów) oraz kurs „Akordy barowe bez tajemnic”, dzięki któremu otrzymasz kilka wskazówek jak dobrze chwytać akordy barowe.

Kliknij w obrazek poniżej i odbierz materiały na swój adres email.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *