Akordy na gitarę klasyczną – Podstawy gry na gitarze

akordy na gitare klasyczną

Skoro czytasz ten tekst znaczy to, że grasz na gitarze klasycznej i chcesz poznać akordy, które rozwiną Twoje umiejętności gitarowe.

Musisz jednak wiedzieć, że niczym nie różnią się akordy na gitarę klasyczną, akustyczną czy elektryczną. Jeśli poznasz np. Akord C-dur, to zagrasz go dokładnie tak samo na tych trzech rodzajach gitar.Jak w takim razie zabrać się za naukę akordów gitarowych?

Gitara klasyczna jest idealna na start. Teraz wystarczy dobrać kilka podstawowych chwytów. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej akord C-dur.

Jest to jeden z najbardziej podstawowych akordów, który w wielu utworach występuje niesamowicie często. Akord C-dur

By go zagrać musisz użyć trzech palców. Na początku wciśnij wskazującym palcem drugą strunę na pierwszym progu. Kolejno środkowym palcem wciśnij czwartą strunę na drugim progu. Na koniec wciśnij serdecznym palcem piątą strunę na trzecim progu.

Pamiętaj by akord C-dur grać tylko na pięciu strunach – szósta, najgrubsza struna powinna zostać nietknięta. Jeśli spojrzysz na diagram z akordem, który jest obok tekstu, zobaczysz, że przy strunie E6 jest krzyżyk. To właśnie on mówi, której struny nie szarpać grają dany chwyt.

Zachęcam Cię też do obejrzenia video-poradnika, w którym dokładnie i szczegółowo opowiem Ci jak zagrać akord C-dur. Wszystko jest tam pokazane w praktyce, dzięki czemu jeszcze lepiej poznasz tajemnice tego chwytu.

Podstawowe akordy, które warto poznać

Poza akordem C-dur jest jeszcze kilka innych podstawowych akordów, które warto poznać na samym początku nauki.

Pokażę Ci jeszcze trzy akordy, a jeśli zechcesz poznać ich jeszcze więcej, to powiem Ci jak możesz odebrać za darmo kurs o akordach gitarowych.

Najprostszy akord gitarowy – e-moll

Zdecydowanie najprostszym akordem jaki możesz zagrać jest e-moll. Używa się zaledwie dwóch palców, by go zagrać, jednak jest równie często wykorzystywany jak poprzednik C-dur. 

Jak widzisz na diagramie nie ma tam żadnego krzyżyka. To oznacza, że chwyt ten gramy na wszystkich sześciu strunach.

Szósta struna ma nazwę E6. Oznacza to, że gdy jest pusta wydaje dźwięk E, który jest fundamentem do zagrania akordu e-moll.

Tak więc szósta struna pozostaje pusta, a Ty musisz wcisnąć piątą strunę wskazującym palcem na drugim progu, a później czwartą strunę środkowym palcem na drugim progu.

Akord nr. 3 – D-dur

Przy tym akordzie musisz zwrócić uwagę na krzyżyki, które widać na diagramie. Są aż dwa, a to oznacza, że nie powinno się szarpać piątej i szóstej struny podczas grania tego akordu. Ale jeśli dopiero zaczynasz naukę, nie przejmuj się tym tak bardzo – to przyjdzie samo z czasem. akord d dur

Czwarta struna zostaje pusta, bo wtedy wydaje on dźwięk D, który jest fundamentem do stworzenia akordu D-dur.

Palce pracują tu na pierwszej, drugiej i trzeciej strunie. Najpierw palec wskazujący wciska drugi próg na trzeciej strunie. Kolejno palec środkowy wciska drugi próg na pierwszej strunie. Na koniec dokładasz serdeczny palec na trzeci próg drugiej struny.

W takim układzie starasz się szarpać lub uderzać tylko cztery dolne struny by wybrzmiał ładny i przyjemny akord D-dur.

Absolutna podstawa – Akord G-dur

Ostatnim akordem, którego nauczę Cię w tym artykule, jest G-dur. Podobnie jak C-dur jest jednym z najczęściej wykorzystywanych chwytów gitarowych. Gra się go na wszystkich sześciu strunach. akord g dur

Zacznijmy od najniższej struny. Małym palcem wciśnij pierwszą strunę na trzecim progu. Kolejno serdecznym palcem wciśnij drugą strunę na trzecim progu.

Następnie wskazującym palcem wciśnij piątą strunę na drugim progu, a na koniec wciśnij środkowym palcem szóstą strunę na trzecim progu.

Cztery akordy to za mało?

Jeżeli chcesz się nauczyć jeszcze więcej akordów to koniecznie zajrzyj do zakładki „Chwyty Gitarowe”. Znajdziesz tam aż 26 najczęściej używanych akordów, dzięki którym zagrasz niemalże każdy utwór.

Jeżeli jednak nawet to jest dla Ciebie niewystarczające, to zachęcam Cię do pobrania całkowicie za darmo „Tabeli Chwytów Gitarowych” w której znajdziesz ponad 160 akordów oraz kursu „Chwyty Gitarowe Dla Każdego”, który w formie video nauczy Cię grać najróżniejsze podstawowe akordy.

Wystarczy, że klikniesz w poniższy obrazek, a za kilka chwil wyślę do Ciebie te niesamowicie przydatne materiały. Nic dziwnego, że na dziś dzień skorzystało z tego już ponad 5000 osób.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *