Cis Gitara – 2 podstawowe chwyty stworzone z dźwięku Cis

cis dur i cis moll akordy

Jeśli szukasz chwytu Cis na gitarę, to pokażę Ci dzisiaj dwa najważniejsze chwyty, które tworzy się od dźwięku Cis (inaczej C#).

Pierwszym będzie chwyt Cis-dur (C#-dur), a drugi to cis-moll (c#-moll lub C#m). Warto zapamiętać te nazwy, które podałem w nawiasach, bo często, szczególnie w anglojęzycznych piosenkach, używa się tych wersji.

Pierwszy akord gitarowy C# – cis-moll

Akord cis-moll jest zdecydowanie częściej używany niż Cis-dur, dlatego to na nim skupimy się na początku. Jest to akord barowy więc trzeba będzie postawić tzw. poprzeczkę palcem wskazującym. Zaczynamy!

Najpierw spójrz na diagram z chwytem, bo jest tam wiele ważnych informacji. Po pierwsze zauważ, że przy strunie E6 jest krzyżyk. Oznacza on, że nie szarpiemy tej struny podczas grania akordu. To bardzo ułatwia sprawę, a wielu początkujących o tym nie wie i dlatego mają problemu z nauka akordów barowych! Akord ten gra się na pięciu strunach – od piątej do pierwszej. akord cis moll

Najpierw skupmy się na palcach, które wciskają pojedyncze struny – zacznij od palca serdecznego, który wciska czwartą strunę na szóstym progu. Kolejno mały palec wciska trzecią strunę także na czwartym progu. Następny jest palec środkowy, który wciska drugą strunę na piątym progu.

Chwyt stworzony z tych trzech palców przypomina akord a-moll – i rzeczywiście akordy molowe to przesunięty a-moll i dodana tzw. poprzeczka.

No właśnie, skoro mamy już trzy palce, to pozostają nam dwie puste struny, które trzeba wcisnąć – pierwsza i piąta. By zrobić to dobrze musisz palec wskazujący lekko wygiąć by przypominał półksiężyc. Tak ułożony palec kładziesz na czwartym progu – nie musisz nim wciskać drugiej, trzeciej i czwartej struny.

Wystarczy, że w okolicy pierwszego zgięcia na palcu wciśniesz pierwszą strunę, a opuszkiem, trochę od bocznej strony palca wciśniesz piątą strunę. Najlepiej jeśli zobaczysz video-poradnik, który jest powyżej, bo tam zobaczysz jak wygląda to w praktyce.

Akord Cis-dur

Większość ludzi używa trudniejszej wersji – jest ona grana mniej więcej tak jak powyższy cis-moll – zmienia się tylko ułożenie jednego palca. Ale ten jeden palec sprawia, że nagle chwyt staje się trudny i nieprzyjemny do złapania. Jednak po co sobie utrudniać?akord cis dur

Zamiast tego lepiej chwycić go tak jak np. akord H-dur który pokazuję w tym poradniku („Jak zagrać akord H-dur?”) – ułożenie palców jest takie samo, ale Cis-dur grasz dwa progi wyżej niż H-dur więc poprzeczka jest na 9 progu, a pozostałe palce na 10 i 11 progach.

Tak jak widzisz na diagramie obok – najpierw wciskasz palce by ułożyły się tak jak „przesunięty E-dur”. Serdeczny palec wciska piątą strunę na 11 progu. Mały palec wciska czwartą strunę też na 11 progu. A środkowy palec wciska trzecią strunę na 10 progu.

Teraz pozostają tylko pierwsza, druga i szósta struna, które musisz wcisnąć środkowym palcem używając tzw. poprzeczki.

Palec musi być lekko ugięty i w delikatnym półkolu wciska w okolicach pierwszego zgięcia pierwszą i drugą strunę, a opuszkiem dociska szóstą strunę na 9 progu.

Tutaj ten palec może być bardziej prosty niż w cis-moll i tylko delikatnie wygięty, ale tak naprawdę musisz to dopasować do swojej długości palców i tego czy jest Ci wygodnie z danym ułożeniem.

Chcesz więcej?

Dwa akordy cis na gitarę masz opanowane – chcesz nauczyć się więcej akordów? Jeśli tak to przygotowałem darmowy 7-dniowy kurs gitarowy dla początkujących.

Skoro uczysz się akordów to z pewnością jesteś dopiero na początku swojej muzycznej drogi. Pokazuję w tym kursie wiele ważnych informacji, które pomogą Ci uniknąć dziesiątek błędów jakie popełniają początkujący gitarzyści.

Poza tym nauczysz się 7 podstawowych akordów i opanujesz 2 proste Polskie utwory. A do tego nauczysz się stroić gitarę i otrzymasz kilka przyjemnych, a zarazem bardzo rozwijających ćwiczeń. Zapraszam!
Jeśli ten poradnik był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.