Akord Am – Podstawowy akord gitarowy dla początkujących!

chwyt am

Akord am – czyli inaczej a-moll – to zdecydowanie jeden z najważniejszych akordów gitarowych. Jest bardzo często używany i występuje w większości piosenek.

Na szczęście bez problemu się go nauczysz, bo jest bardzo prosty do zagrania.

Jak zagrać akord Am?

By zagrać a-moll musisz użyć trzech palców. By się go nauczyć zobacz poniższy video poradnik, a później przeczytaj artykuł.

Spójrz na diagram, który jest obok. Widać na nim, że obok struny E6 jest krzyżyk. Oznacza to, że podczas grania tego akordu nie szarpie się szóstej struny. Akord ten gra się tylko na pięciu strunach, a szóstą – jeśli masz taką możliwość – najlepiej wygłuszyć kciukiem od góry.akord a moll

Zaczynasz więc od piątej struny, która pozostaje pusta. Później na czwartej strunie musisz wcisnąć drugi próg placem środkowym. Kolejno trzecią strunę wciśnij na drugim progu za pomocą palca serdecznego. Na koniec musisz wcisnąć drugą strunę na pierwszym progu używając palca wskazującego. Pierwsza struna zostaje pusta.

Nie jest on trudny i nie trzeba szczególnie szeroko rozciągać palców, dlatego z łatwością go opanujesz po kilku dniach ćwiczeń.

Zaawansowana wersja akordu Am – Chwyt Barowy

Jeśli chcesz 'czegoś więcej’ to pokażę Ci jak można zagrać ten chwyt w formie akordu barowego.

Możesz zastanawiać się „Po co mi akord barowy a-moll, skoro mogę go zagrać w tak prostej wersji jak ta powyżej?”.akord a moll

Jeżeli jesteś początkującym gitarzystą, to zdecydowanie prosta wersja Ci wystarczy. Ale gdy się rozwijasz i grasz bardziej zaawansowane utwory, to ta wersja zacznie Ci się przydawać. Czasem trzeba coś chwycić w nietypowej formie i zagrać jakieś dodatkowe dźwięki. Wtedy właśnie wchodzą akordy barowe w różnych kombinacjach i nagle wszystko staje się proste 😉

Zaczynamy! Sam akord nie jest skomplikowany, bo palcem wskazującym musisz wcisnąć aż 4 struny. Jednak najpierw te pozostałe – piątą strunę musisz wcisnąć za pomocą palca serdecznego na siódmym progu, a czwartą strunę wciskasz małym palcem też na siódmym progu.

Pozostałe struny czyli pierwszą, drugą i trzecią, a później szóstą musisz wcisnąć palcem wskazującym na piątym progu – stawiasz tzw. poprzeczkę. Najpierw skup się na wciśnięciu tych trzech dolnych. Musisz tutaj użyć dość trochę siły, bo to jednak aż trzy struny. Dopiero na końcu wciśnij szóstą strunę – ale tutaj możesz pomóc sobie środkowym palcem, który dodaje siły wskazującemu. Dzięki temu poprzeczka ma siłę dwóch palców i jest w stanie poradzić sobie z aż czterema strunami.

Jeden akord to za mało?

To już cała filozofia grania akordu Am. Podstawowa wersja nie jest trudna i jeśli tylko możesz to najwygodniej jest jej używać.

Jeśli chcesz poznać więcej akordów poza a-moll, to zapraszam Cię na 7-dniowy bezpłatny kurs dla początkujących gitarzystów.

Nauczysz się jeszcze 7 dodatkowych chwytów gitarowych, a do tego poznasz dwie proste piosenki i wiele innych przydatnych technik. Opowiem o tragicznych błędach, które popełniają początkujący gitarzyści i pokażę sposoby jak ich unikać, by nie zepsuć sobie własnych umiejętności. Zapraszam!Jeśli ten poradnik był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.