Akord B7-dur (A#7) – pułapka w nazwie akordu

chwyt a#7 b7

Poznając akord B7-dur możesz się spotkać z wieloma sprzecznymi informacjami. Warto przeczytać ten artykuł i zwrócić uwagę na szczegóły, by później właściwie korzystać z nazewnictwa.

Akord B7-dur jest znany w Polsce i Europie właśnie pod nazwą B7-dur, ale też A#7 i Ais7-dur. Jeśli z taką nazwą się spotkasz, to wiedz, że chodzi o ten akord.

Jednak w Ameryce i wielu innych krajach (połowa świata) stosuje się nazewnictwo inne. Tam akord B7-dur będzie odbierany jako chwyt H7-dur. Z kolei na B7 będzie się mówić A#7 lub Ais7-dur.

Warto o tym pamiętać kiedy korzystasz ze stron anglojęzycznych do szukania testów (np. UltimateGuitar.com – największa baza piosenek z chwytami na świecie).

Jak zagrać akord B7-dur?

Jest to oczywiście akord barowy i polecam grać pierwszą wersję z poprzeczką na szóstym progu. Jest po prostu łatwiejsza do chwycenia.

chwyt a#7

Na początku chwytamy zwykłe B-dur. Złap E-dur na siódmym i ósmym progu. Czyli serdeczny palec wciska ósmy próg piątej struny, mały wciska ósmy próg czwartej struny i środkowy palec na siódmy próg trzeciej struny. Do tego dołóż poprzeczkę…

Ale w przeciwieństwie do zwykłego B-dur połóż prosty palec wskazujący na szósty próg i dociśnij wszystkie sześć strun. Teraz podnieś mały palec z ósmego progu czwartej struny – struna czwarta powinna zostać wciśnięta przez poprzeczkę.

Jak widzisz aż cztery struny na szóstym progu musi wcisnąć palec wskazujący. Dlatego będzie tu potrzeba nieco więcej siły i przede wszystkim prosty palec musi wciskać wszystkie sześć struny, bo inaczej będzie się pojawiało brzęczenie.

Druga wersja – trudniejsza

W drugiej wersji chwytu A#7 (B7-dur) wykorzystujemy tylko pięć strun. Ale poprzeczka musi wciskać aż trzy z nich! Szóstej struny nie szarpiemy podczas grania tego akordu.

Chwyć A-dur palcami środkowym, serdecznym i małym – kolejno czwarta, trzecia i druga struna na drugim progu. A teraz przejedź o próg wyżej, tak, by wszystkie palce leżały na trzecim progu.

Połóż poprzeczkę na wszystkie pięć strun na pierwszym progu. Od E1 do A5. I teraz oderwij serdeczny palec z trzeciej struny na trzecim progu. Tą strunę musi dociskać poprzeczka.

Jest to niewygodna wersja i zdecydowanie bardziej polecam granie tej pierwszej.

Więcej chwytów gitarowych

Jeśli interesuje Cię temat chwytów gitarowych i chcesz poznać coś więcej niż akord B7-dur, to kliknij w poniższy obrazek… i odbierz za darmo kurs „Akordy barowe bez tajemnic” oraz „Tabelę chwytów gitarowych”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *