Akord d7-moll (Dm7) – romantyczne i nostalgiczne brzmienie

chwyt dm7 gitara

Chwyt d7-moll, to jeden z moich ulubionych akordów. Poznałem go podczas nauki utworu „Wielka miłość” Seweryna Krajewskiego i od tego czasu jestem w nim zauroczony.

Nadaje piosenkom piękne, nostalgiczne, romantyczne brzmienie… ale trzeba się nieco przestawić, by go dobrze zagrać.

Przez pierwsze dni możesz mieć uczucie połamanych palców – po prostu chwyta się go całkowicie inaczej niż zwykły akord d-moll. Polecam obejrzeć poniższy poradnik

Jak zagrać akord d7-moll?

Po pierwsze pamiętaj o tym, że nie uderza/nie szarpie się piątej i szóstej struny grając ten akord. To typowe przy akordach z grupy D.

Czwarta struna zostaje pusta z dźwiękiem D. Na początku wciśnij pierwszy próg pierwszej struny używając palca środkowego. Kolejno dodaj wskazujący palec na pierwszy próg drugiej struny. Na koniec połóż serdeczny palec na drugi próg trzeciej struny.

Jak widzisz ten akord różni się całkowicie od zwykłego d-moll jeśli chodzi o układ palców. Dlatego trzeba kilku dni by się do niego przyzwyczaić.

Akord Dm7 barowy – jak zagrać?

Dla bardziej zaawansowanych gitarzystów podrzucam jeszcze diagram z akordem d7-moll w wersji barowej. Przydaje się przy graniu bluesa, ale i ogólnie na dalszych etapach zaawansowania.

Szósta struna zostaje pusta. Na początku chwyć zwykły barowy d-moll; serdeczny palec na siódmym progu czwartej struny, mały palec na siódmym progu trzeciej struny, a środkowy na szóstym progu drugiej struny.

Ale poprzeczka musi być wciśnięta prostym palcem wskazującym od wewnętrznej strony dłoni. Oczywiście kładziesz ją na piątym progu na strunach od E1 do A5.

Masz chwycony d-moll. A żeby zagrać d7-moll wystarczy podnieść mały palec z trzeciej struny. Wtedy to właśnie poprzeczka dociska trzecią strunę na piątym progu. Dlatego musi być bardzo dobrze wciśnięta.

Więcej akordów gitarowych

Jeśli interesuje Cię tematyka chwytów gitarowych, to pobierz za darmo Tabelę Akordów oraz kurs „Akordy barowe bez tajemnic”. Kliknij w poniższy obrazek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.