Chwyt H7 na gitarę

Chwyt h7

Poznawanie chwytu gitarowego H7 to bardzo przyjemna sprawa. Używa się go dosyć często, bo ma ciekawe brzmienie. I na całe szczęście – jest bardzo prosty do zagrania.

Uwaga! Chwyt H7 znany jest również jako B7. Ucząc się piosenek z różnych anglojęzycznych stron możesz się spotkać z taką nazwą. Tak samo H-dur spotykany jest jako B-dur, a h-moll jako b-moll.

Zwracaj na to uwagę przeglądając np. znany portal Ultimate Guitar, a oszczędzi Ci to mnóstwo czasu i zastanawiania się „co tutaj zagrać”.

 

Jak zagrać H7-dur?

Na początku koniecznie spójrz na diagram u góry i zwróć uwagę na krzyżyk, który znajduje się przy strunie E6. Oznacza on, że grając chwyt H7 nie uderzamy szóstej struny.

Tak więc grę tego akordu zaczynamy od piątej struny, którą wciskamy środkowym palcem na drugim progu. Kolejno przyciskamy czwartą strunę na pierwszym progu i używamy do tego palca wskazującego.

Trzecią strunę przyciskamy serdecznym palcem na drugim progu. Druga struna zostaje pusta. Pozostaje nam pierwsza struna, którą przyciskamy małym palcem na drugim progu. Tak wciśnięte struny dają nam akord H7.

Są jeszcze inne sposoby na zagranie tego chwytu, ale nie warto ich stosować, bo są niewygodne w chwytaniu i brzmią o wiele gorzej niż H7 chwycone w sposób, który podałem powyżej.

 

Jeśli chcesz więcej szczegółów…

Chwyt H7 jest akordem septymowym i składa się z czterech różnych dźwięków: H, Dis (D#), Fis (F#) oraz A. Gdybyśmy wzięli tylko trzy pierwsze otrzymamy zwykły akord H-dur. Tak więc gdy do chwytu H-dur dołożymy dźwięk A otrzymujemy H7.

Jeżeli chcesz grać kolędy albo lubisz bluesa to z pewnością będziesz go używał codziennie.


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny kliknij poniżej „Lubię to!” i udostępnij go swoim znajomym 🙂


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.